היסטוריה בחלל: סין הנחיתה לראשונה רכב חלל על הירח

סין הפכה למדינה השלישית שהצליחה להנחית גוף זר על הירח. רכב חלל ששוגר לפני כשבועיים על גבי טיל מאתר שיגור בדרום המדינה לחלל - נחת על אדמת כוכב הלווין של כדור הארץ. סין שואפת גם לשגר אסטרונאוט ראשון מטעמה בשנת 2020

רכב חלל מחקר סיני נחת היום (שבת) על הירח, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של סין. מדובר בנחיתה הראשונה על הירח מאז שנת 1976. בכך הצטרפה סין לרשימה הקצרה והאקסקלוסיבית של המדינות שהנחיתו עצמים זרים על הירח, לצד ארה"ב ורוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רכב החלל, "שאנז'ה 3", נקרא על שם אלת הירח של המיתולוגיה הסינית המסורתית, והוא צפוי לחפור בירח ולבצע סקרים גיאולוגיים. רכב החלל אינו מאוייש, והוא בעל שישה גלגלים.

המשימה האחרונה של סין בחלל אירעה בחודש יוני, כששלושה אסטרונאוטים בילו 15 ימים במעבדת חלל ניסיונית, כחלק מהכוונה של בייג'ינג לבנות תחנת חלל עד שנת 2020. "אנו מעוניינים להפוך את סין למעצמת חלל", אמר הנשיא הסיני שי ג'ינפינג לאחר השיגור, שהועבר בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית. בסין שואפים כעת לשלוח את האסטרונאוט הראשון מטעמם בשנת 2020.

סין בחלל - הודו במאדים

בחודש שעבר, שיגרה הודו בהצלחה רכב חלל זעיר למאדים, בכדי לצאת למשימת מחקר בכוכב האדום. "המשימה היא משימה מדעית", אמר אג' ללה, חבר במכללה ללימודי ההגנה ההודית. "ננסה להבין את טבע פני השטח של מאדים, את טבעה של האטמוספירה ואת התנאים שם". ללה ומיליוני הודים יודעים שהמשימה לא פשוטה כלל - בהודו השקיעו סכום נמוך מאוד יחסית למדינות אחרות במשימה - רק 70 מיליון דולר.

השיגור בהודו, נובמבר 2013 (AP)
הממשל ההודי ביקש מתושבי המדינה להתפלל להצלחת המשימה, שכן אם הודו לא תנצל את חלון ההזדמנויות הזה, היא עשויה להמתין עוד שנים עד ההזדמנות הבאה לבצע את השיגור. רכב החלל שנקרא "מנגליאן" (רכב מאדים בשפה ההינדית), יצא מהאי הדרומי שריהריקוטה, משם הוא עושה את דרכו לכיוון מאדים במשך כ-300 יום סך הכל. "במהלך 300 הימים יעבור רכב החלל בין אזורים שונים בחלל עם תנאים מאוד מגוונים", הסביר המומחה ההודי ללימודי הגנה. "הטיל שנושא את רכב החלל יצטרך לשרוד את התנאים האלה".

כתבת CNN בהודו הדגישה שבמדינה מאוד רוצים להצליח לשגר רכב חלל למאדים לפני סין שנחשבת ליריבתה האסיאתית במירוץ לחלל. למרות המחיר הנמוך יחסית של השיגור הזה, רבים בהודו מעבירים ביקורת על הפרויקט וטוענים שעדיף להשקיע את הכסף באוכלוסיות העניות במדינה ולא בתכניות גרנדוזיות.