אוקראינה: ראש העיר קייב הודחה בשל דיכוי המחאה

צעד נוסף של נשיא אוקראינה ינוקוביץ' לקראת המפגינים: ראש העיר קייב פוטרה מתפקידה בשל פשיטת המשטרה על מאהל המחאה, שאנשיו דורשים מהממשלה לחתום על הסכם סחר עם אירופה. שרת החוץ של אירופה אשטון רמזה כי ייתכן שהוא ייענה לדרישות ויחתום על ההסכם

המחאה באוקראינה (רויטרס)

נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' הודיע היום (שבת) כי הוא מדיח מתפקידה את ראש עיריית הבירה קייב, גלינה גרגה, בעקבות הדיכוי המשטרתי האלים של המחאה נגד הממשלה. גם בכיר במשטרת אוקראינה שילם בתפקידו על הדיכוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום הודיע התובע הכללי של אוקראינה כי השניים נחקרים בחשד לניצול שררה לרעה, וכי בהמשך ראש העיר והבכיר במשטרה יישלחו למעצר בית.

כוחות לפיזור הפגנות פשטו ביום רביעי האחרון על מתחם המפגינים, שנמצא בכיכר העצמאות במרכז קייב. השוטרים פירקו את המאהל שהוקם כמחאה על התנהלות השילטון והברית המתחזקת עם רוסיה של פוטין.

מאות אלפים יצאו לרחובות בקור המקפיא (רויטרס)
 

פיטוריה של ראש העיר קייב מהווים צעד מפתיע נוסף של ינוקוביץ' לקראת המוחים. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמרה ביום חמישי כי ינוקוביץ' מתכוון לחתום על הסכם הסחר עם האיחוד האירופי למרות הכל. דבריה צוטטו ברשת ה-BBC.

המפגינים, חלק מתנועת המחאה הגדולה באוקראינה מאז "המהפכה הכתומה" שהדיחה את ינוקוביץ' לפני תשע שנים, דורשים ממנו לחתום על הסכם סחר עם האיחוד האירופי כפי שתוכנן. ינוקוביץ' הנחשב לנשיא פרו רוסי חזר בו מהכוונה להתקרב לאירופה, ככל הנראה בלחץ מוסקבה.