המסע האחרון: ארונו של מנדלה נחת לקראת ההלוויה בכפרו מחר

בכפר הולדתו של מנהיג החופש מתכוננים להלוויה ההמונית ולפרידה האחרונה מהמנהיג הנערץ. תושבים מקומיים קיבלו את המטוס עם ארונו של מנדלה בשירה ובריקודים, כאשר במהלך הטיסה דיבר אליו קרוב משפחתו ועדכן אותו בפרטי המסע האחרון, כאילו היה בין החיים. "רוחו עדיין חיה וקיימת", הסביר

חולקים כבוד אחרון ללוחם החופש (רויטרס)

דרכו האחרונה של לוחם החופש: ארונו של נשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה נחת בצהריים (שבת) בשדה התעופה מטאטהה לקראת ההלוויה הענקית שתיערך מחר בכפר קונו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כאשר מטוס ההרקולס עם הארון של המנהיג הנערץ ושני מטוסי הסילון שליוו אותו חלפו מעל מרכז העיר, התקבץ קהל של מקומיים בהתרגשות, בריקודים, בצעקות ובקפיצות.

השיירה שמלווה את גופת מנדלה צפויה לחלוף ברחובות העיר לפני שארונו יילקח לכפר קונו, שם נולד ובילה חלק גדול מחייו הצעירים. בכפר המרוחק 31 קילומטרים תיערך מחר הלוויתו, שצפויה להיות מהגדולות בהיסטוריה.

"רוחו עדיין חיה"

המטוס עם ארונו של מנדלה (רויטרס)
על פי דיווחים בדרום אפריקה, לפני ובמהלך הטיסה בן משפחה מבוגר של מנדלה דיבר אל הנשיא המנוח ועדכן אותו באשר למהלכי המסע האחרון שלו, כאילו הוא עדיין בין החיים. "זה מכיוון שרוחו עדיין חיה וקיימת", הסביר.

בשבוע שעבר נערך בעיר הבירה פרטוריה טקס האשכבה למנדלה. יותר מ-90 ראשי מדינות הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון. עשרות מדינות נוספות שיגרו לדרום אפריקה משלחות בראשות שרים ונציגים זוטרים יותר. ארצות הברית מיוצגת על ידי הנשיא ברק אובמה. לאירוע גם הגיעו שורה של ידוענים, בהם אופרה ווינפרי, ביל גייטס והזמר בונו, סולן להקת U2 שהפך בשנים האחרונות לפעיל חברתי מוביל.

את ישראל ייצג יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יחד עם משלחת של מספר חברי כנסת, זאת לאחר יומיים מביכים שבהם לא היה ברור כלל אם ישראל תיוצג בו בדרך כלשהי, בעקבות ביטול ההשתתפות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס.