חשד למתקפת טרור בדנמרק: הרוג ופצועים בירי לעבר כנס לחופש הביטוי

אדם אחד נהרג ושלושה שוטרים נפצעו כשאש נפתחה לעבר כנס לחופש הביטוי שבו השתתף השגריר הצרפתי ומאייר שמוכר בקריקטורות על הנביא מוחמד. היורים נמלטו מהמקום, המשטרה פתחה במצוד אחריהם. צרפת גינתה את הירי: "זו מתקפת טרור"

שבועות ספורים בלבד לאחר שרשרת הפיגועים בפריז שגבו את חייהם של 17 בני אדם, חשד לאירוע טרור נוסף ביבשת: כלי התקשורת בדנמרק מדווחים כי אש נפתחה בשעות הצהריים (שבת) לעבר בית קפה שבו התקיים מפגש של פעילים למען חופש הביטוי בבירה קופנהגן. על פי החשד המטרה של המתקפה הייתה קריקטוריסט שוודי מוכר שבעבר לעג באיוריו לנביא מוחמד. בעקבות האירוע אמרה ראש ממשלת דנמרק כי "ימים קשים לפנינו, הסולידריות שלנו עומדת במבחן אך לעולם לא נכנע בפני האלימות״.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שוטרים בזירה, היום (רויטרס)

על פי הדיווחים, אדם אחד נהרג ולפחות שלושה שוטרים נפצעו באורח קל מהירי שביצעו שני חשודים "דוברי דנית" לעבר המשתתפים באירוע. במקום התארח גם השגריר הצרפתי, שלאחר מכן מיהר לפרסם בעמוד הטוויטר שלו ציוץ ובו הבהרה כי הוא לא נפגע בתקרית. גם המאייר השוודי, לארס וילקס, שבעבר ספג איומים על חייו מידי גורמי אסלאם קיצוני, נותר ללא פגע. וילקס אף הוצב בשנת 2013 ברשימת המבוקשים של אל-קאעידה, יחד עם מספר מאיירים של שארלי הבדו שנרצחו. על פי הדיווחים מהזירה, חייו של המאייר ניצלו לאחר שברח שהסתתר במקרר שנמצא במקום.

רשימת המבוקשים, ארכיון (רויטרס)

עדי ראייה שהיו במקום סיפרו כי מדובר בלפחות שני יורים שהסתערו ללובי המבנה שבו התרחש הירי, לפי הממצאים בזירה לפחות 30 קליעים נורו לעבר המבנה. לטענתם היורים נמלטו במכונית מסוג פולו של פולקסווגן כששוטרים דוהרים אחריהם. "אין סיבה אחרת לירי מלבד הנוכחות של המאייר במקום", סיפר אחד מעדי הראייה לרשת סקיי ניוז הבריטית.

שגריר צרפת מרגיע (טוויטר)

בשלב זה לא ידוע מי אחראי לירי, אך על פי האירועים האחרונים, בראשם המתקפה על מגזין הסאטירי "שארלי הבדו" בפריז, ניתן להעריך כי המשטרה המקומית תבדוק אם מדובר בניסיון נוסף של גורמי אסלאם קיצוני למחות באלימות על פגיעה בשמו של הנביא מוחמד. כעת מתקיים מצוד ברחבי המדינה אחר החשודים.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד מיהר לפרסם הודעת גינוי לירי, תוך שהוא מבהיר כי לשגריר מטעמו - שלום. בהודעתו הוא שלח תנחומים לראש ממשלת דנמרק הלה תורנינג-שמידט והביע סולידריות על רקע הפיגועים שהכו בארצו. בהודעה נפרדת הצהיר שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס כי מדובר במתקפת טרור שיש לגנותה.