פוטין: "רוסיה לא רוצה להיות מעצמת על"

רבים מתייחסים לרוסיה כאל מעצמת על, אך נשיא רוסיה טוען: "אנחנו לא שואפים להגמוניה, ולא רוצים ללמד אף אחד איך לחיות". דבריו של פוטין התפרשו כעקיצה כלפי מדיניות החוץ של ארצות הברית. בסוגיית אוקראינה, הביע נשיא רוסיה תמיכה בממשלה הנוכחית וביכולתה לפתור את המשבר

"לא רוצה ללמד אחרים איך לחיות". פוטין (רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שמעמדו בעולם התחזק בחודשים האחרונים, בעקבות מעורבותו בפתרון המשבר סביב הנשק הכימי של סוריה ובמגעים עם אירן, מדגיש היום (ה') כי ארצו לא מנסה להיות "מעצמת על בינלאומית". בנאום לאומה הדגיש פוטין: "אנחנו לא מנסים ללמד אף אחד איך לחיות", אמירה שהתפרשה כביקורת על מדיניות החוץ של ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו לא שואפים שיקראו לנו מעצמת על - זהו כינוי שמפורש כשאיפה להגמוניה גלובלית ואזורית", אמר נשיא רוסיה בנאומו. רבים הכתירו את רוסיה כמעצמת על שכוחה עולה, ופוטין אף עקף בדירוג "האנשים המשפיעים ביותר של מגזין פורבס" את נשיא ארה"ב אובמה. בנימוקים צוין כי ההישגים של פוטין בסוגיה האירנית והסורית הובילה לעלייה בכוחו. 

פוטין הוסיף והתייחס בנאומו גם למשבר באוקראינה ורמז כי הוא מקווה שהנשיא ינוקוביץ' לא יחתום על ההסכם עם האיחוד האירופי. בנאומו בפני מחוקקים ופקידים, הביע הנשיא הרוסי תקווה שאוקראינה תצטרף לאיגוד המכס שהקימה רוסיה, שלדבריו בנוי על שיווון זכויות בין חבריו ויאפשר לאוקראינה הטבות כלכליות. 

פוטין הביע אמון בממשלה הנוכחית באוקראינה, שיכולה לדבריו למצוא פיתרון למשבר הפוליטי: "אני מקווה שכל הכוחות הפוליטיים במדינה יצליחו להגיע להסכם שתואם את האינטרסים של העם האוקראיני, ולמצוא פיתרון לכל הבעיות שהצטברו".