שר החוץ של האיחוד האירופי: "נשיא אוקראינה יחתום על ההסכם"

במסיבת עיתונאים שקיימה, הצהירה קתרין אשטון כי ויקטור ינוקוביץ' צפוי לחזור בו מהחלטתו שלא לחתום על הסכם הסחר עם האיחוד האירופי, שאותה קיבל בשל הלחץ הרוסי שהופעל עליו. הדבר עשוי לשים סוף להפגנות המחאה שפרצו במדינה לפני כשלושה שבועות

הפגנות באוקראינה. ארכיון (רויטרס)

"הנשיא ינוקוביץ' מתכוון לחתום על הסכם הסחר עם האיחוד האירופי למרות הכל" - כך אמרה היום (ה') שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון במהלך מסיבת עיתונאים שקיימה ובה התייחסה להפגנות המחאה הגדולות באוקראינה. דבריה צוטטו ב-BBC.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התבטאותה של אשטון עשויה לשים סוף להפגנות שפרצו לפני כשלושה שבועות, בעקבות החלטתו של ינוקוביץ' שלא לחתום על ההסכם עם האיחוד בשל לחץ רוסי. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר היום כי הוא סומך על ממשלת אוקראינה שתמצא פיתרון למשבר הפוליטי במדינה. "אני מקווה שכל הכוחות הפוליטיים במדינה יצליחו להגיע להסכם שתואם את האינטרסים של העם האוקראיני, ולמצוא פיתרון לכל הבעיות שהצטברו", הוסיף.

בנאומו בפני מחוקקים ופקידים, הביע פוטין תקווה שאוקראינה תצטרף לאיגוד המכס שהקימה רוסיה, שלדבריו בנוי על שיווון זכויות בין חבריו ויאפשר לאוקראינה הטבות כלכליות.

המהומות שפרצו במדינה הן הקשות ביותר מאז "המהפכה הכתומה" שהתרחשה לפני כשמונה שנים. אמש פירקו השוטרים את המאהל המחאה שהוקם על התנהלות השלטון.

ההמון האוקראיני מחה והחל לשיר את ההמנון הלאומי של המדינה כאות מחאה. אחדים מבין המפגינים קראו לשוטרים להצטרף למחאה שאותה מוביל ההמון ולא לפגוע במוחים. לא דווח על נפגעים ועדי ראייה סיפרו כי השוטרים לא השתמשו באלימות נגד המפגינים, שנמצאים באזור הכיכר כבר 11 ימים.

לפני כארבעה ימים הגיע גל המחאה לשיאו, אז התכנסו מאות אלפי בני אדם בכיכר כי להביע מרותם מהתנהלות הנשיא. במהלך המחאה הופל פסלו של לנין, האב המייסד של ברית המועצות, על ידי המפגינים שנשבעו שלא לתת לאוקראינה ליפול שוב לידי המנהיגים ממוסקבה.