ההתכתבות הסודית של חמינאי ואובמה: אירן וארה"ב ישתפו פעולה?

על פי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", שלח מנהיגה העליון של אירן איגרת אישית לנשיא האמריקני בתגובה למכתב שאובמה שלח לו לפני כמה חודשים. במכתב כתב חמינאי כי במידה ויושג הסכם בסוגיית הגרעין, הוא מצפה לשיתוף פעולה בין טהרן לוושינגטון במאבק בדאע"ש. בבית הלבן הכחישו את קיומו של המכתב

מתכתבים בחשאי? אובמה וחמינאי (חדשות 2)

מעבר למשא ומתן בסוגיית הגרעין המתנהל בין ארה"ב לאירן, האם מנהיגי שתי המדינות מנהלים ביניהם התכתבות חשאית? כך לפחות דווח הלילה (שבת) ב"וול סטריט ג'ורנל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, מנהיגה העליון של אירן שיגר בשבועות האחרונים איגרת חשאית לאובמה - כתגובה למכתב ששלח לו אובמה באוקטובר האחרון, בו הבהיר לו שמדינתו תסייע לאירן להילחם בארגון המדינה האסלאמית - רק אם יגיעו להסכמות עם המעצמות בסוגיית הגרעין.

במכתב, שנכתב בלשון "מכובדת, אך לא מחייבת" - כך לדברי דיפלומטים אירניים, אמר חמינאי לאובמה כי אם יושג הסכם בסוגיית הגרעין - השניים יוכלו לשתף פעולה במערכה נגד דאע"ש בעתיד.

לא הפעם הראשונה שאובמה וחמינאי מתכתבים

בכירים אמריקנים שנחשפו לכאורה למכתב, סיפרו כי חמינאי פירט בו גם רשימה של עוולות שארה"ב גרמה לעם האירני - כך לטענתו, ב-60 השנים האחרונות. בבית הלבן סירבו להתייחס לדיווח - ולא אישרו שמכתב כזה אכן הגיע מטהרן לוושינגטון.עוד נטען בדיווח כי זו אינה הפעם הראשונה בה אובמה וחמינאי מחליפים ביניהם מכתבים: על פי הדיווח, אובמה שלח איגרות חשאיות למנהיגה העליון של הרפובליקה האיסלמית לפחות 4 פעמים מאז נכנס לתפקידו לפני 6 שנים.