איש השנה של המגזין טיים: האפיפיור

כשהוא גובר על מועמדים כמו באשר אסד ומיילי סיירוס, נבחר האפיפיור פרנציסקוס לאיש השנה של המגזין היוקרתי טיים. "מהמקום הנעלה עלי אדמות הוא מיצב עצמו כקול מצפוני", קבעה עורכת המגזין

איש השנה, האפיפיור (שער המגזין טיים)

המגזין היוקרתי "טיים" בחר באפיפיור פרנציסקוס לאיש השנה לשנת 2013, זאת בשל הגישה המתונה שבה הוא מוביל את הכנסייה הקתולית מאז מונה לתפקיד הבכיר בעולם הנוצרי. "הוא הפך להיות קול המצפון", קבעה עורכת העיתון ננסי גיבס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"איך מדגימים ענווה מהמקום הנעלה ביותר ביותר עלי אדמות?", תהתה עורכת הטיים. "לעיתים רחוקות מגיע שחקן חדש לזירה העולמית שלוכד כל כך הרבה תשומת לב. בתשעת החודשים האחרונים, הוא הציב את עצמו במרכז הנושאים הבוערים - על עושר ועוני, הגינות וצדק, שקיפות, גלובליזציה, תפקידן של נשים, טבעם של הנישואין והפיתויים של הכוח".

בחודש מארס האחרון נבחר חורחה מריו ברגוליו, בן 77 מארגנטינה לכהן בראש הותיקן, לאחר שקודמו בתפקיד, בנדיקטוס ה-16 פרש במתפיע. הוא שינה את שמו לפרנציסקוס, והפך לאפיפיור הראשון בהיסטוריה שאינו אירופי. הוא נולד ב-17 בדצמבר 1936 בבואנוס איירס לעובד רכבת ממוצא איטלקי ויש לו ארבעה אחים. ברגוליו הוא חבר בקהילה "הישועית" - שמאמיניה אינם נוהגים להחזיק בתפקדים בכנסייה. כמו כן, הוא בעל תואר בפילוסופיה. מאז היבחרו הוא נודע בסגנון הליברלי שלו, ובדעותיו הקלות לעיכול.

על פי דיווחים שונים אודות שגרת יומו של האפיפיור הססגוני והמפתיע, הוא נוהג להתחפש בלילות לנזיר פשוט, לחמוק מקריית הוותיקן בעודו מחופש - ולצאת להסתובב ברחובות העיר רומא במטרה לאתר חסרי בית ועניים ולנסות לסייע להם. בחודשים שחלפו מאז נבחר לתפקיד, הספיק פרנציסקוס להפתיע את מאמיניו כשזימן אליו אנשים שגורלם התאכזר אליהם, וגם ביטא מספר אמירות מתונות כלפי הקהילה ההומו-לסבית. בחודש יולי האחרון הצהיר האפיפיור: "אם מישהו הוא הומוסקסואל ומחפש את אלוהיו ויש לו רצון טוב, מי אני שאשפוט אותו?".

גם היא בין המועמדים, סיירוס (רויטרס)

המגזין פרסם גם את רשימת הפיינליסטים - המועמדים שלא זכו להגיע לשער המגזין היוקרתי ובניהם: נשיא סוריה באשר אסד, מייסד אמאזון ג'ף בזוס, הסנאטור הטקסני טד קרוז, נשיא ארה"ב ברק אובמה, חושף פרשת המעקבים אדוארד סנואדן, פעילת זכויות הקהילה הגאה אדית ווינדזור, שרת הבריאות האמריקנית קתלין סבליוס וגם - הזמרת מיילי סיירוס.

בשנה שעברה היה זה הנשיא אובמה שזכה בתואר הנכסף. שנה קודם ב-2011 מפגיני העולם עיטרו את השער. לפניהם בסדר כרונולוגי - מייסד פייסבוק מארק צוקרברג, נשיא הבנק הפדרלי דאז בן ברננקי, הנשיא אובמה פעם נוספת, ולדימיר פוטין ובשנת 2006 גולשי האינטרנט, יוצרי התוכן האישי ברשת.