המתרגם לשפת הסימנים דיבר שטויות

סערה בדרום אפריקה לאחר שהתברר כי האיש שתרגם את הנאומים בטקס האשכבה של מנדלה סתם הזיז את ידיו ללא משמעות. "המבנה של הידיים, ההבעות של פניו ותנועות הגוף שלו לא תאמו למה שהדוברים אמרו", טוען חבר בארגון החירשים הדרום אפריקני. דיווח: ביתו של הארכיבישוף דזמונד טוטו נפרץ במהלך הטקס

המתרגם באחד הטקסים הגדולים שנערכו בהיסטוריה של דרום אפריקה היה מתחזה? בלוג חדשותי של קהילת החירשים בדרום אפריקה טוען שהמתרגם לשפת הסימנים בטקס האשכבה שנערך אתמול לנלסון מנדלה ושודר ישירות לכל העולם הזיז את ידיו סתם - ללא משמעות: "הוא לא הציג את הסימנים כמו שצריך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראם ג'ורדן, חבר בהנהלת אגודת החירשים הדרום אפריקנית ונציג שלה בגוף הבינלאומי, אמר - על פי דיווחים בסוכנויות הידיעות - שהמתרגם המציא את הסימנים כשהציג אותם. "המבנה של הידיים, ההבעות של פניו ותנועות הגוף שלו לא תאמו למה שהדוברים אמרו", אמר ג'ורדן לאתר SBS . "ממש התעצבנתי והרגשתי מושפל. הוא פשוט המציא הכל".

"הוא תרמית אחת גדולה" אמרה קארה לואנינג, מורה לשפת הסימנים מקייפטאון לעיתון מקומי בשם SAPA TODAY"". "הקהילות החרשות בכל העולם זועמות עליו", הוסיפה לואנינג, שטענה כי אין שום קשר בין שפת הסימנים למה שהוצג על הבימה. "זה ממש כאילו לקחו מישהו מהרחוב ואמרו לו לעשות משהו עם הידיים", ציינה.

באתר החירשים הבריטים Limping Chicken נכתב כי "המתרגם הציג סימנים בדרך שלא ראינו בעבר. התנועה שלו הייתה מוזרה והקצב גם. הוא הניע את הכתפיים כאילו הוא שר עם הדובר".

דיווח: ביתו של טוטו נפרץ

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה היום כי ביתו של דזמונד טוטו, הארכיבישופ של קייפטאון נפרץ ונשדד במהלך טקס האשכבה. דוברו של טוטו, שנחשב לאחד ממנהיגי דרום אפריקה העכשווית ואחד מידידיו הקרובים של מנדלה הילל אמש את מנדלה, בזמן שאלמונים פרצו לביתו.

נאומו של טוטו נחשב בעיני רבים לאחד משיאיו של הטקס הפומבי. בנאומו בשפת האפריקנס, אמר טוטו: "אנחנו הולכים להבטיח לאלוהים שבכוונתנו לפעול לפי הדוגמא שהציב נלסון מנדלה", לקול שאגות הקהל.

טוטו נזף בקהל ששרק בוז לנשיא זומה, ואמר: "אנחנו רוצים להודות לעולם שהגיע לכאן, אז עלינו להראות שאנחנו ממושמעים. אני רוצה לשמוע סיכה נופלת".