שר ההגנה האמריקני לשעבר מסר מידע על חיסול בן לאדן

מסמכים של ה-CIA חשפו כי מי שעמד בראש האגרון בעבר ולאחר מכן שימש כשר ההגנה של ארצות הברית, לאון פאנטה, הוא שהעביר מידע סודי לתסריטאי הסרט "כוננות עם שחר" שעסק בחיסול בן-לאדן. פאנטה אפשר לתסריטאי להיכנס לנאום שנשא בנושא מבלי שהיה לו סיווג תואם

תסריטאי בעל כורחו. פאנטה (AP)

שר ההגנה לשעבר העביר מידע סודי לתעשיית הקולנוע בהוליווד: מסמכי CIA שהוסר מהם הסיווג הביטחוני חשפו כי התסריט לסרט שהיה מועמד לאוסקר "כוננות עם שחר", המגולל את המרדף אחר מי שהיה המבוקש מספר 1 בעולם אוסמה בן לאדן, מבוסס על מידע שהגיע מסמכות בכירה למדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסמכים חשפו כי מי שעמד בראש ה-CIA ובהמשך כיהן כשר ההגנה של ארה"ב לאחר בחירתו של ברק אובמה לנשיאות, ליאון פאנטה, הוא שהעביר מידע מסווג למארק בול, תסריטאי הסרט שיצא לאקרנים בשנה שעברה.

מהמסמכים עולה כי לבול אושר להיות נוכח בהרצאה שנשא פאנטה, שבמהלכה התייחס לאופן חיסולו של בן לאדן ב-2 במאי 2011. מהמידע שנחשף מתברר כי בול היה חלק מהמאזינים למידע הרגיש והמסווג - מבלי שהיה לו את הסיווג הביטחוני המתאים.

בכך, למעשה, לאחר שבול האזין למידע הרגיש, ביסס התסריטאי את עלילת הסרט המדובר שביימה קתרין ביגלו, ושהיה מועמד בשנה שעברה לטקס פרסי האקדמיה לקולנוע.

הסרט זכה בפרסים רבים בפסטיבלים ברחבי העולם ובפרס האוסקר על קטגוריית עריכת הקול הטובה ביותר, לאחר שהיה מועמד ל-5 קטגוריות שונות, בהן הסרט הטוב ביותר וגם, הודות לפאנטה, לפרס התסריט המקורי הטוב ביותר.