"ישראל צריכה להתנער מהנשק הכימי"

ראש הארגון למניעת הפצת נשק כימי, שזכה היום בפרס נובל לשלום, אמר כי אחרי שסוריה הצטרפה לאמנת הארגון – "גם ישראל צריכה לשקול את הצטרפותה". הוא הדגיש כי "אני מקווה שמדינות נוספות ישקלו מחדש את עמדתן"

אהמט אוזומצ'ו ופרס הנובל לשלום - היום (רויטרס)

"ישראל, מצרים וקוריאה הצפונית צריכות להתנער מנשק כימי, במיוחד אחרי שסוריה הצטרפה לאמנה" - כך אומר היום אהמט אוזומצ'ו, ראש הארגון למניעת הפצת נשק כימי שקיבל היום  (ג') באוסלו את פרס נובל לשלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אוזומצ'ו, ששוחח עם כתב סוכנות רויטרס לפני הטקס בשטוקהולם, אמר כי "עכשיו, כשסוריה הפכה למדינה החברה באמנה אני חושב שישראל צריכה לשקול את הצטרפותה". ישראל אמנם חתמה על האמנה , אך מעולם לא אשררה אותה ולכן מעולם לא הצטרפה באופן רשמי.

ישראל מעולם לא הודתה באופן פומבי שהיא מחזיקה בנשק כימי. כשבכירים ישראלים מדברים על הנושא הם אומרים דברים בסגנון אלה שאמר לאחרונה השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ: "נהיה מוכנים לדון בנושא כשיהיה שלום במזרח התיכון".

פקחי הארגון פועלים בסוריה (רויטרס)

"אני לא רואה שום סיבה שלא להצטרף לאמנה", אמר אוזומצ'ו. "שלוש מדינות מאוד קרובות לחברות (אנגולה, בורמה ודרום סודן), ואני מקווה שמדינות נוספות ישקלו מחדש את עמדתן".

הארגון, שידוע בראשי התיבות OPCW, עלה השנה לכותרות אחרי שהתריע על המתקפה הכימית נגד אזרחים סמוך לדמשק בחודש אוגוסט האחרון, שבה נהרגו יותר מאלף בני אדם, אבל בגוף הבינלאומי לא מאבדים תקווה וממשיכים במאבקם להשמדת מאגרי הנשק הכימי בעולם.