לחיצת יד היסטורית בין אובמה לקסטרו

בשולי האשכבה של נשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה, נרשם רגע נדיר, כאשר מנהיגי ארה"ב וקובה, היריבם הוותיקים, לחצו ידיים. השניים אף החליפו מספר מילים - זאת למרות המתיחות בין המדינות

רגע היסטורי נוסף באשכבתו של נלסון מנדלה: נשיא ארצות הברית , ברק אובמה לחץ את ידו של יריבה של ארה"ב משכבר הימים, מנהיג קובה, ראול קסטרו במהלך טקס הזיכרון ל"מאדיבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחווה הלא צפויה בין המנהיגים, שאומותיהם שקועות בסכסוך כבר יותר מ-50 שנה, התרחשה לעיני המצלמות במהלך השידור הישיר. קסטרו חייך לאובמה ולחץ את ידו, בשעה שהנשיא האמריקני עשה את דרכו לעבר הפודיום לקראת הנאום ההיסטורי שנשא בפני עשרות אלפי מנהיגים, בני משפחתו של מנדלה, אורחים מכובדים ואזרחים דרום אפריקנים רבים.

במהלך הנאום אובמה דיבר על הצורך של מנהיגים לנקוט בהחלטות קשות למען האחווה: "מנדלה הבין את הקשרים שקושרים את הרוח האנושית. יש מילה בדרום אפריקה , אובונטו - המתארת את המתנה הגדולה ביותר שלו : ההכרה שלו כי כולנו קשורים יחדיו בדרכים בלתי נראות לעין ; יש אחדות לאנושות".

אובמה הוסיף וקרא בטקס, בו נכחו נציגים של מאות מדינות, לכל מנהיגי העולם ללמוד ממורשתו של מנדלה: "יש מנהיגים רבים שמזדהים עם מאבקו של מאדיבה לחופש, אבל לא סובלים את ההתנגדות מבני עמם. יש יותר מדי מאתנו שעומדים בצד, נחים בשאננות או בציניות בזמן שבו חייבים להשמיע קול. דרום אפריקה מראה לנו שאנחנו יכולים לשנות".