ראש ממשלת תאילנד: "לא אתפטר"

למרות דרישות האופוזיציה התאילנדית והמוני המפגינים בבנגקוק, ראש ממשלת תאילנד יינגלוק צ'ינוואט הבהירה כי היא לא מתכוונת להתפטר. היא הודיעה כי תמשיך לכהן בתפקידה עד לבחירות עליהן הודיעה אתמול, שייערכו בחודש פברואר

לא מתפטרת. צ'ינוואט (AP)

ראש ממשלת תאילנד יינגלוק צ'ינאווט הבהירה לפנות הבוקר (ג') כי היא לא מתכוונת להתפטר מתפקידה עד הבחירות שיתקיימו בחודש פברואר, למרות המחאה נגדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המפגינים נגדה לא מסתפקים בהודעתה אתמול על פיזור הפרלמנט וקיום בחירות חדשות, והם קוראים לה לעזוב את תפקידה מיד. בעקבות הודעתה, למרות הבחירות הקרבות, צפויה האופוזיציה להגביר את ההפגנות בבירה בנגקוק.

המהלך של צ'ינוואט מגיע אחרי שבועיים של הפגנות נגד הממשלה בבנגקוק, בהן נהרגו עד כה חמישה בני אדם. הבחירות במדינה צפויות להיערך ב-2 בפברואר. "בשלב זה, כשאנו רואים כל כך הרבה אנשים שמתנגדים לממשלה מהרבה קבוצות, הדבר הטוב ביותר הוא לתת את הכח לעם התאי ולערוך בחירות, כך שכל התאילנדים יוכלו להחליט", אמרה צ'ינאווט בנאום שנשאה בטלוויזיה הממלכתית.

תאילנד סובלת בשבועיים האחרונים מהפגנות ועימותים המתרכזים בבירה בנגקוק. יש במדינה שתי קבוצות פוליטיות עיקריות: "הצהובים", מתנגדי השלטון, שמורכבים בעיקר מעירוניים ומאנשי המעמדות הגבוהים ועיקר כוחם נמצא בבנגקוק ובדרום המדינה. מולם נמצאים "האדומים", תומכי השלטון, שמורכבים בעיקר מחקלאים, כפריים, אנשי המעמדות הנמוכים יותר המתגוררים בצפון ובמזרח המדינה.

מנהיגם הבלתי מעורער של האדומים הוא טקסין צ'ינאווט, שנבחר לראשות הממשלה ב-2001. הוא הודח בהפיכה צבאית (בתמיכה שקטה של המלך) ב-2006 ומאז הוא נמצא בגלות כפויה באיחוד האמירויות הערביות. בבחירות שנערכו במדינה בשנה שעברה זכתה אחותו, יינגלוק, בראשות הממשלה. ההפגנות החלו לאחר שהממשלה יזמה חוק חנינה שיאפשר לטקסין לחזור לארצו.