אגרוף הברזל של פוטין: מהדק את אחיזתו באמצעי התקשורת ברוסיה

נשיא רוסיה ממשיך לפעול להחלשת מתנגדיו, ומורה על סגירת סוכנות ידיעות רוסית ותחנת רדיו שלא יישרו קו עם מדיניותו. במקביל פועל פוטין להקמת סוכנות ידיעות חדשה שתפעל בתיאום הקרמלין. ברוסיה יש מי שכבר חוששים מהמגמה החדשה: "חוזרים לימי השלטון הסובייטי"

מנגח את מתנגדיו. פוטין (רויטרס)

נשיא רוסיה ולאדימיר פוטין, עושה היום (ב') מהלך נוסף לחיזוק שליטתו באמצעי התקשורת במדינה וסוגר את תחנת הרדיו "קול רוסיה" ואת סוכנות הידיעות הרוסית הרשמית "RIA נובוסטי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלופה, פועל פוטין בימים האלה להקמת "רוסיה סגודניה", רשת חדשה שתבטיח סיקור אוהד של הקרמלין ותביא לחיזוק תדמיתה של מוסקבה בעולם. "הרשת תדגיש את המדיניות שלנו, את החיים בין תושבי הפדרציה הרוסית למתעניינים מעבר לים", נכתב בהצהרה שעליה חתם היום הנשיא הרוסי. במפגש עם כתבים אמר מרכז הממשלה הרוסי, סרגיי איבאנוב, כי השינויים נועדו לצורך שיפור מפת התקשורת הלאומית ולקיצוץ בהוצאות כספי המדינה.

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי אופייה של הרשת החדשה צפוי להיות דומה מאוד לזה של רשת APN, שהוקמה בידי השלטון הסובייטי ועסקה בנושאים חברתיים וכלכליים מנקודת מבטו של הממשל ברוסיה דאז. מי שצפוי לעמוד בראש הרשת החדשה הוא השדרן הרוסי דימטרי קיסליוב, הידוע בדעותיו השמרניות ובהתבטאויותיו השנויות במחלוקת, בהן פסילת איבריהם של הומוסקסואלים להשתלות.

בסוכנות הידיעות RIA סיכמו היום את ההוראה על סגירתה בקצרה, ואמרו כי מדובר במהלך אחרון בסדרה של שינויים שתביא לפיקוח הדוק יותר של המדינה על התקשורת. ברוסיה נכון להיום ממשיכות לפעול שתי סוכנויות ידיעות: Itar-Tass הממשלתית ו"אינטרפאקס" - שתיהן מוכרות כמי שמזוהות עם הקו שמתווה ממשל פוטין.