כך זה נראה: הבכיר הצפון קוריאני נעצר לעיניי אחיינו המנהיג קים ג'ונג און

השתיקה סביב הדחתו של האיש מספר 2 במשטר בפיונג יאנג נשברת עם פרסום תמונות ממעצרו של האיש במהלך ישיבה מיוחדת בהשתתפות אחיינו הרודן. מומחים מעריכים כי המהלך הוא רק צעד ראשון בגל ניקוי אורוות בשורות ההנהגה הוותיקה

רשת הטלוויזיה KRT של צפון קוריאה שידרה היום (ב') תמונות ראשונות מתיעוד מעצרו של אחד מאנשי המפתח במדינה ודודו של המנהיג קים ג'ונג און, אשר הודח מתפקידו בסוף השבוע האחרון בשל מה שהוגדר "מעשים נפשעים". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונות נראים שוטרים מפנים בכוח את האיש, ג'אנג סונג ת'יאק, מישיבת מועצת מפלגת השלטון. בראש השולחן נראה בבירור המנהיג קים ג'ונג און כשהוא צופה במתרחש במבע חמור סבר.

את הסיבות למעצרו נימקה רשת הטלוויזיה במגוון האשמות, בהן כישלון ניהול מערכת הכספים הלאומית, ביצוע עבירות של שחיתות, רדיפת שמלות וצריכה מוגזמת של אלכוהול וסמים. "ג'אנג ומקורביו ביצעו מעשים פליליים וגרמו נזק חמור למפלגה ולמהפכה", דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית במדינה.

במקביל דיווחה רשת הטלוויזיה של דרום קוריאה כי אחד מעוזריו של ג'אנג ביקש מקלט מדיני מסיאול. דיווח שאם יאומת, יהפוך את האיש לדמות הבכירה ביותר במשטר הצפון קוריאני שערק לשכנתה ב-15 השנים האחרונות.

שינויים דרמטים בצפון קוריאה

צעד ראשון לניקוי אורוות. רגעי המעצר (רויטרס)
גורמים בכירים בפיונג יאנג מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי מעצרו של ג'אנג מסמן את ראשיתו של תהליך חילופי ההנהגה הוותיקה בדמויות צעירות יותר. מומחים מסבירים כי מדובר במהלך הגדול ומהמשמעותי ביותר מאז מותו של המנהיג הקודם - קים ג'ונג איל, בחודש דצמבר בשנה שעברה.

ג'אנג החזיק במספר עמדות מפתח במדינה. הוא כיהן כשר הגנה וכסגן מפקד הצבא הצפון קוריאני, וכן שימש בכיר במשרד האוצר. הוא ביקר בביג'ין בשנת 2012, שם על פי פרסומים ריכז את המגעים עם הממשל בסין.