תאילנד: רה"מ הכריזה על בחירות חדשות

המשבר הפוליטי בתאילנד מגיע לשיא חדש, עם החלטתה של ראש הממשלה יינגלוק צ'ינאווט לפזר את הפרלמנט ולערוך בחירות חדשות בתוך מספר שבועות. ראש האופוזיציה טוען כי זה לא מספיק, והם לא יפסיקו את ההפגנות בבנגקוק. 5 בני אדם נהרגו עד כה בעימותים בין הקבוצות היריבות בבירה

התפטרה. ראש הממשלה צ'ינאווט (AP)

ראש ממשלת תאילנד יינגלוק צ'ינאווט הודיעה כי היא תפזר את הפרלמנט ותערוך בחירות חדשות. המהלך שלה מגיע אחרי שבועיים של הפגנות נגד הממשלה בבנגקוק, הפגנות בהם נהרגו עד כה חמישה בני אדם. הבחירות במדינה צפויות להיערך ב-2 בפברואר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשלב זה, כשאנו רואים כל כך הרבה אנשים שמתנגדים לממשלה מהרבה קבוצות, הדבר הטוב ביותר הוא לתת את הכח לעם התאי ולערוך בחירות, כך שכל התאילנדים יוכלו להחליט", אמרה צ'ינאווט בנאום שנשאה בטלוויזיה הממלכתית.

הדברים נאמרו אחרי עוד בוקר בו נאספו אלפי מפגינים מול מבני הממשלה בבנגקוק, וקראו לראש הממשלה להתפטר. למרות ההודעה על הקדמת הבחירות, האופוזיציה במדינה הודיעה כי תמשיך את ההפגנות כמתוכנן.

מנהיג האופוזיציה אמר "היום אנו נמשיך לצעוד לעבר בית הממשלה, עוד לא השגנו את מטרתנו. פיזור הפרלמנט אינו מספיק", אמר סותפ תאוגסובאן.

הרקע: מתח פוליטי וחברתי בין הכפריים לעירוניים

תאילנד סובלת בשבועיים האחרונים מהפגנות ועימותים המתרכזים בבירה בנגקוק. יש במדינה שתי קבוצות פוליטיות עיקריות: "הצהובים", מתנגדי השלטון, שמורכבים בעיקר מעירוניים ומאנשי המעמדות הגבוהים ועיקר כוחם נמצא בבנגקוק ובדרום המדינה. מולם נמצאים "האדומים", תומכי השלטון, שמורכבים בעיקר מחקלאים, כפריים, אנשי המעמדות הנמוכים יותר המתגוררים בצפון ובמזרח המדינה.

מנהיגם הבלתי מעורער של האדומים הוא טקסין צ'ינאווט, שנבחר לראשות הממשלה ב-2001. הוא הודח בהפיכה צבאית (בתמיכה שקטה של המלך) ב-2006 ומאז הוא נמצא בגלות כפויה באיחוד האמירויות הערביות. בבחירות שנערכו במדינה בשנה שעברה זכתה אחותו, יינגלוק, בראשות הממשלה. ההפגנות החלו לאחר שהממשלה יזמה חוק חנינה שיאפשר לטקסין לחזור לארצו.