נשיאת ארגטינה תואשם בטיוח הפיגוע ב-1994

התובע הפדרלי הודיע כי הוא מאמץ את המלצותיו של אלברטו ניסמן, לפיהם קירשנר חשודה בנסיון לטיוח המעורבות באירנית בפיגוע במרכז היהודי בבואנוס איירס ב-1994. למרות מות התובע, הנשיאה פרננדז קירשנר תועמד ככל הנראה לדין בפרשה שמסעירה את המדינה

נשיאת ארגנטינה קירשנר, ארכיון (רויטרס)

התובע הפדרלי של ארגנטינה, חרארדו פוליסיטה, הודיע הערב (שישי) כי הוא מאשים את נשיאת ארגנטינה בטיוח חקירת הפיגוע בבואנוס איירס ב-1994 – וממשיך למעשה את קו החקירה שהוביל התובע אלברטו ניסמן לפני שככל הנראה נרצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ניסמן טען, לפני שנמצא ללא רוח חיים בדירתו, כי הנשיאה כריסטינה פרננדז קירשנר סיכמה עם אירן על סיכול חקירת הפיגוע והמעורבות האירנית האפשרית בו. התובע הודיע כי הוא מצא "ראיות מספקות" כדי להמשיך בחקירה שפתח ניסמן. בפיגוע במרכז היהודי בבואנוס איירס ב-1994 נהרגו 85 בני אדם.

השבוע טענו אנשי ממשל בארגנטינה כי מותו של התובע הוא למעשה ניסיון להפיל את השלטון. כך, נסיבות מותו של התובע היהודי הפכו חקירת רצח למשבר פוליטי מהחמורים עימם נאלצה הנשיאה להתמודד במהלך שבע שנות שלטונה.

ניסיון הפיכה? התובע ניסמן, ארכיון (רויטרס)

"אנו ניצבים בפני ניסיון להפלת הנשיאה הנוכחית והחזרתה לשלטון של המפלגה הניאו-ליברלית", הצהירהשבוע  גוסטבו לופז, מזכיר הממשלה המקומית. "ממשל קירשנר כבר התמודד בעבר עם כוחות אפלים שניסו לזעזעו כמו אינטרסים כלכליים בינלאומיים, סחר בנשק והלבנות כספים. האופוזיציה מנצלת את המצב לנקמה - הם לא יכולים לשאת בכך שניבחר שוב, ואם הם יצטרכו לעורר סערה פוליטית למען השגת מטרתם, הם יעשו זאת.

ניסמן התגלה ירוי בדירתו בינואר האחרון כשלצד גופתו נמצא אקדח. חקירת המשטרה נמשכת, ובעוד בהתחלה דובר כי ניסמן התאבד בהמשך הודיעו החוקרים כי ניסמן נרצח.

כמה עיתונאים בכלי התקשורת המקומיים מאשימים את הממשל במעורבות במוות, אך הנשיאה קירשנר טוענת כי זוהי אינה אלא מזימה להכפשת שמה. כך או כך, החקירה עדיין נמשכת. העיתונאי שחשף את דבר מותו של ניסמן נמלט לישראל בחודש שעבר בטענה שחייו בארגנטינה נתונים בסכנה.