אוקראינה: "הפגנת המיליון" בקייב

האופוזיציה באוקראינה הכריזה על "צעדת המיליון" במחאה נגד המהלכים של הנשיא ינוקוביץ' וקראו לו לפזר את ממשלתו בארבעים ושמונה השעות הקרובות. המפגינים טוענים שינוקוביץ' מקרב את המדינה לרוסיה - במקום לאיחוד האירופי. מאות האלפים מילאו את רחובות הבירה הקפואים ואף הפילו את פסלו של לנין במקום

מאות אלפי בני אדם התאספו בצהריים (א') במרכז בירת אוקראינה קייב, שם המשיכו להפגין נגד הנשיא ויקטור ינוקוביץ', במטרה להפעיל לחץ על הממשל - שסירב לחתום על עסקה שתקרב את המדינה לאיחוד האירופי. המפגינים הבטיחו כי הערב (א') תיערך ההפגנה הגדולה ביותר מאז החל גל המחאה לפני כשלושה שבועות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות אלפי מפגינים בקייב דורשים מהנשיא ויקטור ינוקוביץ' לפזר את הממשלה ב-48 השעות הקרובות. כדי להמחיש את הדרישה, המפגינים הציבו מחסומים סביב משרד ראש הממשלה, ובמקום התפתחו תיגרות בין המפגינים לאנשי כוחות הבטחון שניסו לשמור על איפוק.

על פי הדיווחים מקייב, פסל של לנין, האב המייסד של ברית המועצות שניצב באחת מכיכרות הבירה, הופל על ידי המפגינים שנשבעו לא לתת לאוקראינה ליפול שוב לידי המנהיגים ממוסקבה.

הפגנת הענק בקייב (רויטרס)

אמש נפגש ינוקוביץ' עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעיר סוצ'י ברוסיה. על פי הדיווחים, הנשיא הרוסי ביקש מעמיתו האוקראיני לדחות את העסקה עם האיחוד ולהצטרף לאיגוד כלכלי רוסי במקום. הידיעה עוררה מחדש את תומכי האופוזיציה, שחוששים כי ארצם תצטרף לגוש מדינות שכולל את קזחסטן ובלארוס.

מאות אלפי מפגינים בקייב (רויטרס)

כתב רשת הבי.בי.סי דיווח כי מאחורי הקלעים, שני המנהיגים כנראה סיכמו ביניהם על הצטרפות אוקראינה לאיחוד הרוסי והסדרת מחירי הגז והאנרגיה - נושא שגרם למתיחות ביחסים בין המדינות, כי אוקראינה תלויה לחלוטין באספקת הגז הרוסית.

מנהיג האופוזיציה ארסני יאטסניוק אמר כי "כל חתימה על עסקה סביב 'ברית המועצות' החדשה, משמעותה התפרקות של המדינה". מנהיגי האופוזיציה קוראים היום ל"הפגנת מיליון", למרות הקור העז, כדי לנסות ולהניע מהלך עממי נגד השלטון השלטון הפרו-רוסי של ינוקוביץ'.