רוחאני: "ההסכם מבטיח ימים טובים לכלכלה האירנית"

נשיא אירן אמר כי התגברה הפעילות הכלכלית האירנית בתחומי הגז והנפט, בעקבות החתימה על הסכם הגרעין עם המערב. "השילוב של קיפאון כלכלי ואינפלציה בשנתיים האחרונות הוא חסר תקדים", אמר רוחאני, שהדגיש כי בכוונתו להילחם באבטלה

מברך על הצמיחה הכלכלית. רוחאני (AP)

בעוד המחלוקת בין ישראל לארה"ב בנושא ההסכם עם אירן נמשכת, הכלכלה האירנית כבר נהנית: הנשיא האירני חסן רוחאני טוען כי הפעילות הכלכלית בתחומי הגז והנפט התגברה בעקבות החתימה על ההסכם עם המעצמות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההסכם מבטיח ימים טובים לכלכלה האירנית", אמר רואחני במהלך נאום בפרלמנט, בעודו מגן על הצעת התקציב. רוחאני הוסיף כי הוא "מקבל בברכה" את השיפור הכלכלי בעקבות ההסכם, וציין כי גברה ההתעניינות של המשקיעים בכלכלה ובבורסה האירנית. הנשיא הצהיר כי בכוונתו להילחם באינפלציה הגואה במדינה.

נשיא אירן מתח ביקורת על קודמו בתפקיד מחמוד אחמדינג'אד והאשים אותו בניהול כלכלי כושל: "השילוב של קיפאון כלכלי ואינפלציה בשנתיים האחרונות באירן הוא חסר תקדים". רוחאני צפוי להעביר בקרוב את התקציב הראשון בתקופת שלטונו ולדבריו, השילוב של אבטלה גואה, אינפלציה וקיפאון כלכלי מקשה על ניהול המדינה.

"אבטלה היא הנושא החשוב ביותר לכלכלה בטווח הארוך, אבל כרגע הסוגייה הבוערת ביותר היא הסטגפלציה - הקיפאון והאינפלציה", הדגיש רוחאני, שציין כי התקציב צפוי לעמוד על כ-66 מיליארד דולרים. התקציב הקודם של אירן עמד על כ-200 מיליארד דולרים, אך קוצץ באופן דרמטי לאחר שהממשלה הודיעה כי אין ביכולתה לממנו.

אובמה: הסנקציות העיקריות לא התרופפו

אתמול נאם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בכנס סבן, והגן על ההסכם המערבי עם אירן. אובמה הדגיש כי ממשלו, בסיוע מעצמות המערב, "הקימו משטר סנקציות ללא תקדים ששיתק את כלכלת אירן, הוריד את מכסות הנפט ליותר ממחצית וגרם לכלכלה להתכווץ ביותר מ-50 אחוזים. בגלל הסנקציות הבינלאומיות הקשות, העם האירני הגיב - והעלה את רוחאני לשלטון. אין פירוש הדבר שצריך לבטוח ברוחאני או בכל סמכות אחרת באירן".

הנשיא האמריקני הבהיר כי הוא "לא מסיר מהשולחן אף אופציה נגד אירן ורוצה לבחון אם אפשר להגיע לפתרון דיפלומטי - וזהו ההסכם בז'נבה, שהושג תודות למזכיר המדינה ג'ון קרי".

"לראשונה זה יותר מעשור עצרנו את התקדמות תכנית הגרעין האירנית", הדגיש אובמה. "לא רק שהבטחנו שהם יפסיקו את ההתקדמות בפורדו ונתאנז, האירנים גם לא הוסיפו צנטריפוגות חדשות. כשנתניהו הציג את הקריקטורה של הפצצה באו"ם, הוא התכוון שאם הם יגיעו ל-20% של אורניום מועשר זה יהיה קו אדום, אך הורדנו את זה ל-0. הפסקנו את ההתקדמות בכור המים הכבדים באראק, שיפסיק את מסלול הפלוטוניום".  

"אנחנו איננו מרופפים את הסנקציות העיקריות שהוטלו על אירן, אלא נותנים צוהר קטן שמאפשר ניסיון. אחריו, אפשר יהיה להחזיר דברים לאחור. אם אירן לא תנהל את המו"מ על הסכם קבע ברוח כנה, נחזיר את הגלגל לאחור".