בכיר אירני: בוחנים איך לשפר את טכנולוגיית העשרת האורניום

על רקע דברי אובמה לגבי התנאים שיוצבו לאירן במסגרת הסכם הקבע, אומר דובר הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית כי הושלמו ניסויים ראשונים בדור חדש של צנטריפוגות, שנועד לשפר וליעל את הליך העשרת האורניום. "הדור החדש של הצנטריפוגות יוצר עם קיבולת גבוהה יותר", הוא הסביר

"ערכנו ניסוי בדור חדש של צנטריפוגות". אר (רויטרס)

זמן קצר לאחר דבריו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה בפורום סבן בוושינגטון, שלפיהם אירן תוכל להחזיק בתכנית גרעין למטרות אזרחיות, בטהרן מכריזים כי הם מחפשים טכנולוגיות חדשות להעשרת אורניום. "אירן תמשיך לחפש דרכים טכנולוגיות יעילות להעשרה", אמר הערב (שבת) דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של הרפובליקה האסלאמית, בהרוז קמלוונדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קמלוונדי, שצוטט בסוכנות הידיעות האירנית, אמר כי הושלמו הניסויים בצנטריפוגות מתקדמות יותר מאלו שבהן נעשה שימוש בעבר, אך לטענתו מדובר במהלך שנועד לספק דלק לכורים גרעיניים לייצור חשמל.

למרות שהמהלך האירני עליו הצהיר הבכיר אינו מפר באופן מובהק את ההסכם שנחתם בין אירן לשש המעצמות בחודש שעבר, הדבר עשוי להדאיג את מדינות המערב ובראשן ישראל, מאחר ושדרוג הצנטריפוגות עשוי לאפשר לאירנים להעשיר אורניום לרמה גבוהה.

"הדור החדש של הצנטריפוגות יוצר עם קיבולת גבוהה יותר בהשוואה למכונות הדור הראשון", אמר דובר הסוכנות. "כבר סיימנו את הבדיקות הראשוניות בצנטריפוגות החדשות".

"רשאים לפתח תכנית למטרת שלום". אובמה (AP)

אובמה: "האירנים לא זקוקים לצנטריפוגות מתקדמות"

הערב פירט הנשיא אובמה לראשונה את התנאים להסכם הקבע שאמור להיחתם עם אירן ואמר כי היא תוכל להחזיק בתכנית גרעינית לצרכי שלום - כולל העשרת אורניום תחת מגבלות ופיקוח, אבל הבהיר שאם מדובר בתכנית לצרכי שלום, לא צריך את המתקן התת-קרקעי בפורדו, והכור באראק לא צריך להיות מבוסס על מים כבדים.

"אני יכול לראות הסדר כולל שבו מגבלות יוצאות דופן ואמצעי בידוק של מה שהאירנים עושים במסגרת תכנית גרעין לצרכי שלום", הסביר הנשיא. "הם לא צריכים מתקן תת-קרקעי עבור תכנית לצרכי שלום, הם לא צריכים את הכור באראק לתכנית לצרכי שלום והם בטח לא צריכים צנטריפוגות מתקדמות".