נפרדים מנלסון מנדלה: המונים מחוץ לביתו

כשהם אבלים וכואבים את מותו של "האב הרוחני של המולדת", נהרו אלפים מתושבי דרום אפריקה אל מחוץ לביתו של הנשיא לשעבר נלסון מנדלה שהלך לעולמו, רקדו ושרו כדי לחגוג את חייו של מי שהפך לסמל המאבק באפרטהייד. "מורשתו היא דרום אפריקה של היום", אמרו

נפרדים (AP)

אלפים מתושבי הבירה יוהנסבורג החלו לנהור אל ביתו של נשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה , שהלך לעולמו אמש (ה') והוא בן 95, עם היוודע דבר מותו. הם הדליקו נרות והתאבלו על לכתו של "האב האהוב של מדינת הקשת". במקביל, החלו ההכנות לקראת הלוויתו של מי שבעיני העולם סימל יותר מכל את המאבק באפרטהייד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המתאבלים הרבים הניחו זרים בפתח האחוזה, אך גם רקדו ושרו על מנת לחגוג את חייו של מנדלה, כמנהג המקומיים. ילדים אייתו "אנחנו אוהבים אותך מנדלה" על הדשא בכניסה לאחוזתו באמצעות אבנים. "הייתי בהלם כשראיתי את זה בטלוויזיה", אמר ווילסון מודאו, נהג מונית מיוהנסבורג. "זה עצוב, אבל מה אפשר לעשות? צריך לתת לו לנוח בשקט. 'מאדיבה' (כינויו של מנדלה) עבד כל כך קשה כדי לאחד אותנו".

ייקבר בכפר הקטן בו נולד. מנדלה (AP)

"ידענו שהוא יעזוב אותנו בשלב מסוים", אמר טוני קארוירו, תושב יוהנסבורג, "אבל קיוינו שהוא יהיה איתנו עד תום תקופת החגים לפחות". לדברי חלק מהתושבים, למרות שידעו על מצבו הבריאותי הקשה שבו היה נתון מנדלה, עדיין התקשו לעכל את הבשורה הקשה. "חשבתי שאלו השמועות הרגילות, אבל רק אחרי ששמעתי את ההכרזה של הנשיא זומה האמנתי", סיפר אחד התושבים.

גופתו של מנדלה הועברה לבית חולים בפרטוריה, ותישאר שם עד להלוויה שתיערך ככל הנראה מחר בכפר קונו - הכפר הקטן במזרח שבו נולד זוכה פרס נובל לשלום.

מחווה לזכרו (AP)

הקבר ישקיף על שדות ילדותו

לאחר ההלוויה הצנועה ייערכו טקסי זיכרון רבים במדינה, שעשויים להמשיך אפילו עשרה ימים. במהלך האירועים הרבים, צפויים להגיע ראשי מדינות לטקס זיכרון.

האירועים הרבים לזכרו צפויים להיות מהגדולים שידעה המדינה אי פעם, בבואה להיפרד ממנהיגה לשעבר. מקור בבית הלבן הודיע כי נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, יטוס לדרום אפריקה על מנת להשתתף בטקס. על פי דיווחים בתקשורת העולמית, אורחים נכבדים רבים - ובהם האפיפיור פרנציסקוס, המלכה הבריטית אליזבת', הדלאי לאמה, ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון ונשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון.

בנוסף לראשי המדינות, גם אנשי תרבות, פילנתרופים וידוענים אחרים צפויים להגיע לטקסי הזיכרון: סולן להקת U2 בונו, מייסד מיקרוסופט ביל גייטס, מנחת תוכניות האירוח אופרה ווינפרי, הזמרת אנני לנוקס והדוגמנית נעמי קמפבל.

טקס הזיכרון המרכזי ככל הנראה ייערך באצטדיון הכדורגל סוואטו, המכיל 95 אלף מקומות, בו התקיימה הופעתו הפומבית האחרונה של מנדלה - בטקס נעילת המונדיאל ביולי 2010. על פי דיווחמים, מנדלה בחר את חלקת הקבר שלו בכפר הקטן במרומי הגבעה, כך שהקבר ישקיף על השדות הירוקים בהם שיחק בילדותו ובהם רעה את הצאן המשפחתי.

ההמונים מחוץ לביתו (AP)

אבל בדרום אפריקה: "איבדנו אב"

העם שלנו איבד היום אב, איבדנו את הבן היקר לנו מכל" - כך פנה אמש נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה לאומה כשהודיע על מותו של הנשיא לשעבר נלסון מנדלה. "ידענו היום הזה יגיע שום דבר לא יכול להביע את האבל המלווה אותנו", אמר.

"הוא נפטר בשלווה בלוויית משפחתו מסביבו, היום ה-5 בדצמבר 2013", הוסיף זומה. "הוא עכשיו נמצא בשלום, האומה שלנו איבדה את בנה הגדול ביותר. העם שלנו איבד אב. מנדלה נאבק לחופש ולכבוד בעולם. מחשבותינו ותפילותינו מופנות למשפחת מנדלה להם אנו חבים תודה. הם הקריבו רבות וסבלו רבות על מנת שעמנו יוכל להיות חופשי".

זומה ציין את מאבקו של מנדלה, שהוביל לסיום האפרטהייד במדינה. "המחשבות שלנו עם חבריו שותפיו שנלחמים לצידו למטרת מאבק של חיים שלמים. המחשבות שלנו עם העם דרום אפריקה שמתאבל על מותו של האדם היחד שפעל יותר מכל לכך שנהיה חופשיים".

"מחשבותינו עם מיליונים שהכירו במנדלה כשלהם ושראו את מטרתו כמטרתם", הצהיר זומה. "זה הרגע העצב העמוק ביותר שלנו, האומה שלנו איבדה את בנה הגדול ביותר".