בעולם נפרדו ממנדלה: "אור גדול כבה"

מנהיגי העולם נפרדים מחתן פרס נובל לשלום שהצליח לבטל את חוקי ההפרדה הגזעית ונחשב בעיני אזרחי דרום אפריקה ל"אבי האומה". "מדובר באחד האנשים המשפיעים ביותר שידע העולם", אמר עליו ראש הממשלה נתניהו. בבריטניה הוחלט להוריד את הדגלים לחצי התורן לאות אבל

מנהיגי העולם מבכים הלילה (ה') את לכתו של נשיא דרום אפריקה לשעבר וחתן פרס נובל לשלום נלסון מנדלה. "אני אחד מהמליונים ששאפו השראה ממעשיו של מנדלה", אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה. "כל עוד אני חי אמשיך ללמוד ממעשיו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום מיוחד שנשא אובמה עם היוודע על מותו של מנדלה הוא אמר: "במשפטו ב-1964 נלסון מנדלה תבע הצהרה שבה אמר 'נלחמתי נגד עריצות לבנה, כי העדפתי את עיקרון הדמוקרטיה החופשית לפיו כל העולם יוכלו להיות ביחד בשלווה. אני מוכן למות בשביל העיקרון הזה'. מנדלה השיג את כל מה שאדם יכול להשיג. הוא היה אדם שנשא את ההיסטוריה בידיו וכיוון את הקשת המורלית של ההיסטוריה לכיוון הצדק".

"העם שלנו איבד היום אב, איבדנו את הבן היקר לנו מכל", אמר נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה לאומה כשהודיע על מותו של מנדלה. "ידענו היום הזה יגיע שום דבר לא יכול להביע את האבל המלווה אותנו. מנדלה נאבק לחופש ולכבוד בעולם. מחשבותינו ותפילותינו מופנות למשפחת מנדלה להם אנו חבים תודה. הם הקריבו רבות וסבלו רבות על מנת שעמנו יוכל להיות חופשי".

גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, ספד למנהיג דרום אפריקה לשעבר: "לעולם לא אשכח את חוסר האנוכיות שכל כך אפיין אותו ואת יכולותו האדירה לדבוק במטרה".

"אומץ ליבו שינה את פני האנושות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד גם הוא למנדלה: "מדובר באחד האנשים המשפיעים ביותר שידע העולם", אמר נתניהו. "בעזרת אומץ הלב שלו הוא שינה את פני האנושות לטובה. מחויבתו לפיוס עם אלו שכלאו אותו סימנה גם היא שינוי חיובי עבור לדורות הבאים".

אובמה נפרד בעצב. ארכיון (AP, רויטרס)

דיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה הורה על הורדת הדגלים בבריטניה לחצי התורן לאות אבל על מות מנדלה ואמר: "אור גדול כבה בעולמינו. מנדלה היה מגדול גיבורי זמננו". קמרון

הנשיא שמעון פרס כתב:"העולם איבד מנהיג בעל שיעור קומה עצום ששינה את נתיב ההיסטוריה, בשמי ובשם כל אזרחי ישראל אנו אבלים יחד עם כל מדינות העולם ועם אזרחי דרום אפריקה אשר איבדו מנהיג דגול שהעניק השראה לעם הדרום אפריקאי ולעולם כולו. נלסון מנדלה היה לוחם זכויות האדם שהטביע חותם במלחמה נגד אפליה וגזענות והיה חסיד נלהב של הדמוקרטיה, מגשר מוערך, חתן פרס נובל לשלום, ומעל הכל בונה גשרי שלום ודיאלוג, אשר שילם מחיר אישי יקר כאשר ישב שנים ארוכות בכלא ונלחם למען בני עמו ובני העולם כולו, נגד אפליה וגזענות. מורשת נלסון מנדלה לעמו ולעולם תישאר חקוקה בדפי ההיסטוריה ובלבבות כל אלה שנגע בחייהם, ושיזכרו אותו לנצח".

"הוא הוכיח שיש חירות במתן סליחה"

"הוא הוכיח שיש חירות במתן סליחה", אמר נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון על מנדלה. "הוכיח שלב גדול הוא חזק יותר ממחשבה מקובעת ושיש לחלוק את הניצחונות הגדולים של החיים".

בוונצואלה הנשיא ניקולאס מדורו הכריז על שלושה ימי אבל. על מנדלה הוא אמר: "תשעה חודשים לאחר מותו של מנהיגנו הוגו צ'אבס, ענק נוסף מענקי העולם הלך היום. מנדלה זיכרונך יחייה לנצח!".

גם נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' וו. בוש התייחס בעצב למותו של לוחם החופש מנדלה. "לורה ואני מצטרפים לאנשי דרום אפריקה והעולם בחגיגת חייו של מנדלה. הנשיא מנדלה היה אחד מהכוחות הגדולים ביותר של החופש והשוויון בזמננו. הוא נהג בכבוד ובחן והעולם שלנו הוא מקום טוב יותר בגלל הדוגמה שהציב".

השחקן האמריקני מורגן פריימן שגילם את מנדלה בסרט "אינוויקטוס", אמר על מנדלה: "היום העולם איבד את אחד מענקי המאה הקודמת. קדוש עבור רבים וגיבור עבור כל מי שמאמין בחירות, שיוויון וכבוד האדם".