אחרי נתניהו: ארדואן נגד אובמה

נשיא טורקיה יצא במתקפה חריפה נגד נשיא ארה"ב על שלא גינה את רצח שלושת הסטודנטים המוסלמים באוניברסיטת צפון קרוליינה השבוע. "אנחנו פוליטיקאים ואנחנו אחראים על כל הנעשה במדינות שלנו", אמר ארדואן

תקף את אובמה. ארדואן בבית הלבן (AP)

במשך שנים תוקף רג'פ טאיפ ארדואן את ישראל ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו על היחס כלפי הפלסטינים, אך כעת יוצא הנשיא הטורקי בביקורת חריפה נגד בן ברית נוסף - נשיא ארצות הברית ברק אובמה. במהלך ביקור במקסיקו התייחס ארדואן לרצח שלושת הסטודנטים המוסלמים בצפון קרוליינה שאירע השבוע וגינה את אובמה על שתיקתו בנושא.

"עד היום הנשיא אובמה, מר קרי וסגן הנשיא ביידן לא גינו את המעשה ולא אמרו דבר בעניין הזה", אמר ארדואן בביקורו באמריקה הלטינית. "הם לא הביעו שום כבוד. אלה שאחראים במדינה הזאת, כמו חברי בית הנבחרים, לא פרסמו כל הצהרה".

לדברי ארדואן, הוא נזף באובמה באופן אישי בשיחה שקיים עמו בטלפון. "התקשרתי לאובמה בעניין וגם למר ביידן ולמר קרי", סיפר נשיא טורקיה. "אנחנו פוליטיקאים ואנחנו אחראים על כל הנעשה במדינות שלנו. עליהם לגנות באופן חריף פשעי שנאה שכאלה".

הסטודנטים שנרצחו

הרוצח פרסם פוסטים נגד מוסלמים

ביום שלישי האחרון הוגש כתב אישום הוגש נגד תושב צפון קרוליינה בן 46, שירה למוות בשלושת הסטודנטים, בדירת מגורים סמוך לאוניברסיטה במדינה. בשלב זה המניע לרצח עדיין לא ידוע, אך במשטרה מעריכים שהיורה, קרייג סטפן היקס, רצח את השלושה על רקע אמונתם באסלאם.

שעות ספורות לאחר הרצח, היקס הסגיר את עצמו למשטרה. ההערכה כי הרוצח ירה למוות בשלושת הצעירים, דיה באראקאת (23), יוסור מוחמד (21) וראזאן אבו סאלח (19), בשל דתם, נובעת מכך שכל הנרצחים היו מוסלמים.

מלבד העובדה כי השלושה היו בני אותה דת, במשטרה המקומית ציינו כי היקס נהג לפרסם פוסטים שונים נגד מוסלמים בעמוד הפייסבוק שלו. גורם המעורה בחקירת הרצח ציין כי כל הנרצחים נורו בראשם.