תקדים: מיליוני דולרים מכספים אירנים יועברו לקורבנות פיגוע בירושלים

בהחלטה תקדימית הורה בית המשפט בארה"ב להעביר כסף אירני מוקפא לידי בני משפחותיהם של קורבנות ונפגעי פיגוע שאירע בישראל. "המשפחות לא שוכחות ולא סולחות לאירן על מימון הטרור שפגע בישראל", אמרו נציגיהן. אירן צפויה לערער על ההחלטה

תשלום למשפחות הקורבנות, ארכיון (AP)

בעוד ישראל ממשיכה להיאבק על המשך הטלת הסנקציות על המשטר בטהרן, ובמקביל להפשרת הנכסים האירניים במערב, הורה בית משפט בארצות הברית בקביעה תקדימית כי כספים אירניים שהוקפאו יועברו לחמש משפחות אמריקניות שיקיריהן נפגעו בפיגוע דמים בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפיגוע שביצע חמאס במדרחוב בן יהודה בירושלים בשנת 1997 נהרגו חמישה בני אדם, בהם שלוש נערות. ארגון "שורת הדין" הגיש תביעה נגד המשטר האירני ומשרד ההגנה האירני בשנת 2001 בשם המשפחות והפצועים, בטענה שאירן סיפקה סיוע ותמיכה כלכלית לארגון הטרור העזתי.

בשנת 2003 פסק בית המשפט בוושינגטון לטובת הקורבנות, וקבע כי יש להעביר להם סכום של יותר מ-70 מיליון דולרים בפיצויים. הכסף לא שולם, והמשפחות עתרו להקפאת כספים שהוחזקו על ידי חברת קבלן אמריקנית מסן דייגו, שפעלה בשיתוף פעולה עם המשטר האירני, עוד מתקופת המהפכה בשנת 1979. החברה האמריקנית הייתה באותה עת בבוררות עם המשטר האירני, בטענה שכספים הועברו אליהם מבלי שסיפקו את השירותים לטהרן. הקורבנות דרשו למעשה שהכסף שבמוקד המחלוקת יועבר אליהם במקום שיוחזר לאירן.

הממשל האירני ניסה להגן על הכספים בטענה כי הם זוכים לחסינות דיפלומטית, אך בית המשפט האמריקני דחה את הדרישה והורה כאמור להעביר את הכסף למשפחות קורבנות הפיגוע. למרות ההחלטה, המשפחות ייאלצו להמתין עד לערעור שצפוי משרד ההגנה האירני להגיש בקרוב.

בעקבות ההחלטה אמרה עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר מארגון "שורת הדין" כי מימון הטרור על ידי הרפובליקה האסלאמית הוא דבר שלא ניתן לסלוח עליו. "אנו עדיין לוחמים מידי יום ביומו לזכייה במידת הדין הראויה ולהשגת הפיצויים מהמשטרים פורעי החוק אשר תמכו ותומכים בארגוני הטרור", אמרה.