אירן: יוקם צוות מיוחד שיפעל להקלה בסנקציות

ראש הבנק המרכזי ברפובליקה האסלאמית, אמר כי הצוות יפעל להקלת הסנקציות שהוטלו על המדינה ולהפשרת נכסים אירניים שהוקפאו ברחבי העולם – בעקבות חתימת ההסכם עם המעצמות. האתר "טהרן טיימס" מדווח כי גורמים בתעשיית הדלק האירנית ידונו עם בכירים בריטים בחידוש קשרי המסחר

צוות משימה יפעל להפשרת נכסים (רויטרס)

צעדים ראשונים למימוש ההסכם בין אירן למעצמות: ראש הבנק המרכזי של אירן הודיע כי הבנק מתכנן להקים צוות משימה, שישכנע להפשיר את הנכסים המוקפאים של אירן מעבר לים - עם ההקלה במשטר הסנקציות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הבנק ואליוללה סייף הבהיר כי הנכסים החסומים לא ישוחררו במהירות וצוות המשימה יוקם כבר בשבוע הבא. סייף התייחס לסוגייה, כשנשאל האם חלק מהנכסים המוקפאים של אירן כבר שוחררו אחרי חתימת ההסכם בין טהרן למעצמות.

בתוך כך, מדווח האתר "טהרן טיימס" כי גורמים בתעשיית הדלק בטהרן ייפגשו עם מנהלים ומומחים בבריטניה כדי להציג את התנאים, שלפיהם יוכלו לחדש את קשרי מסחר בין המדינות.

חברות אנרגיה אירופיות כמו: "רויאל דץ'" "של", "טוטל" ו-"אי.אן.איי" - היו כולן מעורבות במסחר עם אירן לפני שהוטלו הסנקציות ההדוקות על תעשיית הדלק לפני מספר שנים. יחד עם זאת, כפי הנראה כולן המשיכו לעקוב אחרי המצב בשוק האירני מקרוב.

הדיונים המחודשים יעסקו בעיקר באופיים של החוזים שהרפובליקה האיסלמית מוכנה להציע - בתמורה להשקעה באתרי קידוח נפט.

"לא נעזוב את הכור באראק"

יחד עם הפעולות להסרת העיצומים וחידוש המסחר, באירן מנסים לשפר עמדות לקראת השיחות על הסכם הקבע. ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, עלי אכבאר סאלחי, הודיע בתחילת השבוע כי טהרן לא תעזוב את מתקן המים הכבדים באראק - כור, שלפי ההסכם שנחתם, אמור להיות מוקפא מפעילות למשך 6 חודשים.

לקראת המשך השיחות עם נציגי המעצמות על הסכם ארוך טווח, הבהיר סלאחי כי זהו "קו אדום" שאירן לא תסכים לעבור עליו. "הפעולות שלכם, והמילים שלכם מראות שאתם לא רוצים שיהיה לנו כור למים הכבדים, זה אומר שאתם רוצים לגזול מאתנו את זכותנו", טען ראש הוועדה לאנרגיה אטומית.