בלי לעצום עין: צעירה אמריקנית גילתה שהיא בכלל לא צריכה לישון

כריסטינה ספייר בת ה-22, סטודנטית נמרצת וחרוצה, גילתה לילה אחד שהיא יותר מדי נמרצת ופשוט לא הצליחה לעצום עין. התופעה נמשכה גם בלילות שלאחר מכן, עד שהתברר: גידול מסיבי בבלוטת יותרת הכליה שלה הפריש הורמונים שגרמו לה לאנרגיה מוגברת. "הרגשתי תמיד מלאת מרץ, לא הייתי צריכה בכלל לישון", סיפרה

הצעירה לא ישנה כלל. אילוסטרציה (AP)

העייפות היא אולי המאפיין המובהק ביותר של עובדים וסטודנטים רבים ברחבי העולם במאה ה-21 שעובדים ולומדים מסביב לשעון, אלא שבמקרה של כריסטינה ספיירס בת ה-22 מניו יורק, לא קיים בכלל מושג כזה. למעשה, הצעירה האמריקנית הזו לא זקוקה כלל לשעות או אפילו דקות של שינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ספיירס הצעירה, סטודנטית שהיא גם פריקית של כושר ואורח חיים בריא שמתאמנת שש פעמים בשבוע, עושה תרגילי יוגה ושותה הרבה מים באופן קבוע, לא חשבה שזה יקרה לה. אלא שלילה אחרי לילה, היא שמה לב שהיא פשוט לא מצליחה להירדם ושהיא לא מרגישה בכלל עייפה. "הרגשתי שכל הזמן יש לי אנרגיה ושאני לא רוצה לישון אף פעם", העידה.

כשראתה שהיא ממשיכה "לסבול" מעודף אנרגיה ושהיא לא מצליחה לעצום עין בלילה, פנתה ספיירס לרופא המשפחה שאבחן אותה וגילה שחוץ מרמה נמוכה של אשלגן ולחץ דם גבוה, אין כל סיבה אחרת שעשויה הייתה לגרום לתסמיני המרץ המוזרים שפקדו אותה מדי לילה.

גם קרדיולוג שבדק את תפקוד הלב שלה אבחן שהכל תקין, ולא היה ברור מה גורם לה פשוט לא לישון. "הפחיד אותי שהרופאים לא ידעו מה יש לי, פשוט המשכתי לא לישון וכל הזמן הייתי מלאה באנרגיה", סיפרה.

גידול בכליה גרם לתחושת המרץ המוגבר: "טכנאי האולטרסאונד היה המום"

אלא שאז הציעה אמה לבדוק את מצב הכליות שלה - בדיקה שהפכה את עולמה ברגע. "טכנאי האולטרסאונד שבדק אותי השתהה הרבה, נראה מבולבל ולא הבין מה הוא רואה. הוא אמר לי שאני צריכה לגשת מיד לבדיקת MRI מחשש שיש לי כליה אחת ענקית במקום שתיים בגודל תקין", שחזרה את רגעי האימה ההם.

כשהגיעו התוצאות, התברר שיש לה גידול בגודל של תפוז בבלוטת יותרת הכליה שלה - וכי זו הסיבה שגרמה לה להפריש הורמונים מסוג קורטיזול ואלדוסטרון בכמות מוגברת, שהותירו אותה תמיד ערה.

מחשש שהגידול שהיה צמוד לכבד שלה היה סרטני, ספיירס הופנתה מיידית לניתוח בהול להסרתו בבית חולים בניו יורק. אלא שאז הגיעה גם סופת ההוריקן "סנדי", שגרמה לכך שמערכת החשמל בבית החולים קרסה, בדיוק ברגעים בהם הוכנסה לניתוח.

למרות הכל, הניתוח בוצע בהצלחה - והגידול המטריד שגרם לה לא לעצום עין, הוסר. "לא הפריע לי שהכל היה חשוך מסביב בזמן הניתוח. הכי חשוב לי שאני חיה ושהאיום הזה הוסר. עכשיו אני יכולה לחזור לישון, אחרי הרבה זמן", סיפרה ספיירס, שחשה בשנה שחלפה מאז הניתוח עייפה יותר מהרגיל - זאת עקב תופעות הלוואי של התרופות שהיא נוטלת.