סנטה קלאוס המקורי - בישופ מטורקיה

כנסיית דמרה בצפון מערב טורקיה הפכה למקור לעליה לרגל עבור נוצרים מאמינים מכל הזרמים. מה מושך את המאמינים למדינה עם הרוב המוסלמי? כאן נולד, חי ועבד האיש שידוע היום כקשיש אדום עם זקן לבן - סנטה קלאוס. אבל סנטה המקורי כנראה, לא ראה שלג או איילים מימיו

העולם הנוצרי חוגג החודש את חג המולד ודמותו של סנטה קלאוס בבגדי פרווה אדומים-לבנים תצוץ בבתים סביב העולם. הדמות המוכרת של סנטה קלאוס נולדה בשנות העשרים בפרסומת לקוקה קולה. אבל הדמות שעליה מבוסס הגיבור של חג המולד, היא של בישופ בן המאה השלישית מאזור טורקיה של היום בשם ניקולאס, שכנראה לא הכיר איילים, מזחלות או מצנפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרופסור אנג'ין אקיורק מאוניברסיטת איסטנבול ערך מחקר סביב הדמות וסיפר כי "הקדוש ניקולאס כנראה מעולם לא ראה שלג בימי חייו. השלג היחיד שהוא אולי ראה זה השלג על פסגת הרי טאורוס, והוא גם לא לבש שום סוג של פרווה".

ציור ופסל בכנסיית דמרה שבדרום מערב טורקיה הם כנראה התיאור הנאמן ביותר למקור. בין הנופים ההרריים נצפה ניקולאס ממאירה, בן למשפחה יוונית עשירה, המוכר כיום בשם - סנטה קלאוס.

המקור לשינוי השם מסנט ניקולאס לסנטה קלאוס עבר דרך הגרסה ההולנדית סינטרקלאס. אלא שהחוקרים עדיין מתקשים להסביר את סיפור העלילה שנוצר על הקשיש הנדיב שמביא מתנות.

"פטרון של ילדים ויורדי ים"

"ניקולאס היה המגן והפטרון הקדוש של ילדים ויורדי ים, הקשר הזה הוא אולי הסיבה שהקדוש ניקולאס אומץ באירופה, מפני שדמותו של ה'סנטה' שאנחנו מכירים היום בחג המולד נותן מתנות לילדים" הסביר אקיורק.

למרות העובדה שמעולם לא קיבל רשמית את התואר, ועל אף שבכלל לא בטוח שסנטה קלאוס היה קיים, הוא אומץ לחיקן של הכנסייה האורתודוכסית, האנגליקנית, הקתולית והלוטרנית.

אנה צייפיר, תיירת מאוקראינה הגיעה לכנסייה בדמרה וסיפרה: "הגעתי לטורקיה כדי לבקר את הכנסייה של הקדוש ניקולאס, אנו ניגע בשרידי גופתו ונביע משאלות. אני חושבת שניקולאס היה אדם הגון מאוד ולכן הוא יכול לעזור לנו במשאלות ובהגשמת חלומות"

ליליאן ברונובה, תיירת מסלובניה קראה לכל הנוצרים לבקר את הכנסייה בטורקיה. "זה השאיר בי חותם עמוק, זה טוב לרוח ולנפש, זה שיעור טוב באמונה", אמרה.

אבל לא בטוח שהתיירות הגיעו למקום הנכון. לפי האגדה, במאה ה11 , הגיעו לכאן עולי רגל מאיטליה, ולקחו את עצמותיו של ניקולאס איתם לוותיקן. עכשיו הטורקים מבקשים מהכס הקדוש את העצמות בחזרה. כך, סנטה קלאוס, או סנט ניקולאס, מספק לטורקיה מתנה מופלאה: הרבה מאוד תיירים עם מזומנים, ולא רק בחג המולד כל השנה.