שיא שלילי בהכנסות "יום שישי השחור"

בסוף השבוע האחרון מאות אלפי אמריקנים פקדו את החנויות בארצות הברית במסגרת "יום שישי השחור" המסמן את תחילת תקופת ההנחות שלקראת חג המולד. אלא שהשנה, בניגוד לציפיות, ההכנסות היו קטנות ב-1.7 מיליארד דולרים מאלה של שנה שעברה. מדוע האמריקנים לא ניצלו את ההזדמנות לקנות בזול?

קונים מעמיסים עגלות בשיקגו (רויטרס)

המשבר הכלכלי העולמי משפיע על הקונים האמריקנים? עיתון ה"ניו יורק טיימס" מדווח הבוקר (ב') שיום המכירות השנתי "יום שישי השחור", שצוין בסוף השבוע האחרון, היה מצומצם במיוחד ומשך לחנויות פחות קונים מבדרך כלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יום שישי השחור" נחשב לאחד מימי הקניות העמוסים בשנה, שנחגג באופן מסורתי בסמוך לחג ההודיה ופותח את עונת ההנחות לקראת חג המולד. אלא שהשנה, למרות התמונות של התורים הארוכים בכניסה לחנויות והדיווחים על מקרי אלימות, יום הקניות השנתי היה עמוס כמו של סוף שבוע רגיל.

על פי נתוני הקרן האמריקנית לצרכנות, מספר הקונים אומנם עלה באחוז אחד לעומת השנה הקודמת, ועמד על 141 מיליון בני אדם שקנו בחנויות או ברשת - אלא שהסכום שכל לקוח הוציא ירד בלפחות 10 דולרים. סך כל ההכנסות ב"יום שישי השחור" עמד על 57.4 מיליארד דולרים, לעומת 59 מיליארד דולרים ב-2012.

מומחי צרכנות בארצות הברית הסברו את הירידה החדה במכירות השנה בכך שבגלל הקרבה בין חג ההודיה לחג המולד, ההנחות המשמעותיות שנשמרות בדרך כלל ל"יום שישי השחור" הוצעו שבועות לפני יום המכירות הגדול - דבר שהרגיע את הנהירה ההמונית לחנויות.