דיווח: "ארה"ב תשמיד את הנשק הכימי בסוריה עד סוף 2013"

יושב ראש הארגון למניעת הפצת נשק כימי אומר כי ארצות הברית תסייע בהשמדת 500 טונות של נשק כימי קטלני על גבי ספינת חיל הים עד סוף השנה האזרחית. השמדת הנשק תיעשה בים היכון בתהליך המכונה "הידרוליזה"

מאגרי הנשק הכימי בסוריה (רויטרס)

סוף לנשק להשמדה המונית בסוריה? ארצות הברית תסייע להשמיד את מצבורי הנשק הכימי הסורי על גבי ספינה בים התיכון עד סוף השנה האזרחית - כך מדווח היום (ש') הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הממשל האמריקני הציע לספק טכנולוגיה מיוחדת, תמיכה תפעולית מלאה ומימון לנטרול הנשק הכימי", אמר יושב ראש הארגון הבינלאומי אהמט אוזומקו בהצהרה מיוחדת. לדבריו, הטיפול בחומרים הקטלניים ייעשה על גבי ספינה בים התיכון ויסתיים, בסיוע סורי, עד 31 בדצמבר.

ארה"ב תשמיד הנשק הסורי? אובמה ואסד (רויטרס)

כחלק מהתכנית השאפתנית של הארגון להשמיד את תכנית הנשק הכימית בסוריה לחלוטין עד אמצע 2014, דיווח יושב הראש כי 35 חברות פרטיות הגישו מכרז להשמדת כ-800 טונות של כימיקלים תעשייתיים במשרפות מסחריות. עם זאת, 500 טונות נוספות של נשק כימי, כולל גז עצבים, נחשבים מסוכנים מדי להעברה לארץ אחרת או לטיפול מסחרי, ולכן יועברו לטיפול חיל הים האמריקני.

ספינה אמריקנית עוברת התאמות

חיל הים האמריקני יסייע. אילוסטרציה (רויטרס)
יושב ראש הארגון הוסיף כי ספינה של חיל הים האמריקני עוברת התאמות מיוחדות בימים אלה על מנת שתוכל לבצע את המשימה. מוקדם יותר החודש דווח כי אלבניה דחתה את בקשתה של ארצות הברית לבצע את השמדת הנשק הכימי בשטחה. עקב כך מנסים כעת בממשל האמריקני לאתר נמל מתאים בים התיכון שבו יהיה אפשר לבצע את המשימה.

על פי הדיווח, השמדת הנשק הכימי תיעשה באמצעות תהליך כימי המכונה "הידרוליזה", במסגרתו מתחלקת מולקולה לשניים כשהיא מגיבה למולקולת מים.

"פירוק הנשק כימי - לא עומד בלוחות הזמנים"

פקחי האו"ם בסוריה (רויטרס)
האפשרות של השמדת נשק כימי בים היא לא דבר חדש - יפן ביצעה אותו רק לפני מספר שנים יפן כשהשמידה מאות פצצות כימיות במתקן מרוחק מהחוף, וייתכן כי המהלך לא יהיה שונה בהרבה מהאופן שבו ארצות הברית השמידה חלק גדול ממאגרי הנשק הכימי שלה במהלך שנות ה-90.

בחודש שעבר דווח כי הארגון לפירוק הנשק הכימי הפועל בסוריה לא עומד בלוח הזמנים שהוצב לו. בדוח שהציג הארגון בפני מועצת הביטחון של האו"ם צוין כי פקחי הארגון קיבלו גישה רק ל-21 מתוך 23 האתרים עליהם הצהיר השלטון הסורי בהם מוחזק נשק כימי.