"ההסכם מקרב הפיכת ישראל לאפר"

מחוקק בשוויץ כתב כי "הנקודה העיקרית בהסכם בין אירן והמעצמות הוא שכעת ישראל בדרכה להפוך לאפר" – ועורר סערה. הוא טען כי דבריו הוצאו מהקשרם, ולאחר שסירב לקריאות להתפטר מהפרלמנט של ז'נבה מנהיג מפלגתו הכריז כי הוא אינו חבר בה עוד

חתימת ההסכם, בתחילת השבוע (רויטרס)

חבר פרלמנט בקנטון של ז'נבה שבשוויץ נאלץ לעזוב את מפלגתו לאחר שתמך בהשמדת מדינת ישראל. דניס מנוד, חבר מפלגת תנועת האזרחים של ז'נבה, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי נקודת המפתח בהסכם עם אירן שנחתם בעירו הוא "שישראל כעת בדרכה להפוך לערימת אפר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דבריו עוררו מיד סערה. הארגון לזכויות היהודים בשוויץ דרש מהנהגת המפלגה לגנות מייד את "ההערה הנתעבת". מנוד, שלאחר מכן מחק את שכתב מעמוד הפייסבוק, אמר לעיתון מקומי כי דבריו הוצאו מהקשרם.

"הנקודה הייתה שישראל הפסידה מההסכם עם אירן, אסטרטגית ופוליטית. כל דבר אחר הוא פרשנות שאינה נכונה", אמר לעיתון טריביון דה-ז'נב. מנוד סירב לבקשת מפלגתו להתפטר מהפרלמנט, אך יו"ר המפלגה אמר כי המחוקק "אינו נחשב יותר חבר בתנועת האזרחים".

בשוויץ, בניגוד לישראל, הריבונות העיקרית אינה נתונה לשלטון המרכזי אלא ל-26 קנטונים המרכיבים את שוויץ, שמנהלים את ענייניהם בעצמם ויש להם בתי מחוקקים וממשלות משלהם. מפלגתו של מנוד זכתה בחמישית מהמושבים בפרלמנט בקנטון ז'נבה. העיר ז'נבה, במערב שוויץ, היא ביתם של מוסדות בינלאומיים רבים והיא אירחה את המשא ומתן בין המעצמות לאירן, שהבשיל להסכם.