רוחאני ל"פייננשל טיימס": "פירוק מתקני הגרעין - קו אדום"

בריאיון לעיתון האמריקני הצהיר הנשיא האירני כי ארצו לא תסכים למהלך שכזה. הוא הוסיף, כי "יחסי אירן-ארצות הברית מורכבים מאוד, וכל הבעיות בינינו לא יכולות לבוא על פתרונן בפרק זמן קצר"

לא יפרק מתקני הגרעין. רוחאני (AP)

"אירן לא תפרק את מתקניה הגרעיניים בעקבות ההסכם עם שש מעצמות המערב" - כך הכריז אמש (ו') נשיא הרפובליקה האסלאמית חסן רוחאני, בריאיון לעיתון האמריקני "פייננשל טיימס". לכשנשאל האם פירוק הכורים מהווה עבור ארצו קו אדום, השיב: "בהחלט כן. ב-100%".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 "יחסי אירן-ארצות הברית מורכבים מאוד וכל הבעיות בינינו לא יכולות לבוא על פתרונן בפרק זמן קצר", אמר רוחאני בהמשך הריאיון. כזכור, על פי העסקה שהושגה בז'נבה מוקדם יותר השבוע, תוקפא תכנית הגרעין האירנית בתמורה להקלה מוגבלת בסנקציות. יחד עם זאת, המתווה אינו כולל את פירוק מתקני הגרעין של אירן.

גורם ישראלי בכיר: "משטר הסנקציות יקרוס בתוך חודשים"

מוקדם יותר אתמול טען גורם ישראלי בכיר כי עם חתימת ההסכם איבד המערב את הנשק העיקרי שלו מול אירן - הסנקציות הכלכליות. למרות שהמעצמות הבטיחו לישראל כי הסנקציות על טהרן יופחתו, אך לא יבוטלו, טוען הגורם הבכיר כי בירושלים מעריכים שתוך חודשים ספורים משטר הסנקציות יקרוס כליל - דבר שיוביל להמשך פיתוח תכנית הגרעין האירנית.

לקראת המשא ומתן על הסכם הקבע לפירוק תכנית הגרעין, הממשל בטהרן טוען כי הסכם הביניים טען להם למעשה הכרה בזכותם להעשיר אורניום. ולשם שינוי בישראל מסכימים הפעם עם העמדה האירנית. הגורם הבכיר מסביר כי בעיני ישראל אירן צודקת, וארצות הברית לא עמדה בהבטחותיה - שכן בהסכם יש אישור להעשרה .

מה יעלה בגורל הכור באראק?

אתמול התייחס שר החוץ האירני לדיווחים על קיום פגישות שבהן יהיו נוכחים נציגים של ישראל ואירן. סוכנות הידיעות אירנ"א ציטטה את מוחמד ג'וואד זריף, שדחה מכל וכל את האפשרות שארצו תנהל מגעים בנוגע לתכניתה הגרעינית עם נוכחות של נציגים ישראלים. "לא נשהה עמם באותו חדר. אנו מחשיבים את המשטר הציוני כאחת הסכנות הגדולות על העולם כולו", אמר השר האירני.

"לא נגיע לשיחות בהשתתפות ישראל". זריף (AP)

בתחילת השבוע הודיע זריף כי הממשלה האירנית תמשיך לבנות את הכור הגרעיני באראק, למרות שצוין בהסכם בינה לבין שש המעצמות כי הראשונה צריכה להקפיא את הפעילות בכור. כור המים הכבדים באראק, שבנייתו לא הושלמה, היה אחת מנקודות המחלוקת המרכזיות בשיחות בז'נבה. בהסכם נכתב כי אירן "לא תקדם את פעולת הכור באראק".

זריף אמר בנאומו בפני הפרלמנט האירני כי "הקיבולת של הכור לא תגדל, והדבר אומר שלא יופק דלק גרעיני חדש ולא יותקנו מתקנים נוספים". עם זאת ציין: "נמשיך את הבנייה שם". מומחים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בשל פערים בניסוח ייתכן שאירן תוכל לבנות מתקנים בסמוך לאתר - שיותקנו בכור לאחר מכן. גורמים במערב טוענים מנגד כי הכור מסוגל להפיק גם פלוטוניום, שיכול לשמש ליצירתה של פצצה גרעינית.