דיווח: המרגל הרוסי שהורעל סיפק מידע רגיש לבריטים

ערפל רב עדיין אופף את הנסיבות שהובילו לחיסולו של אלכסנדר ליטוויננקו שהורעל למוות בשנת 2006 באמצעות חומר רדיו-אקטיבי, דיווח חדש חושף, כי מידע מסווג שסיפק לבריטים על סרגיי איבנוב, מי שהיה אז היועץ הביטחוני הבכיר של רוסיה - הוא שהוביל לחיסול

ליטביננקו לפני מותו. ארכיון (רויטרס)

המרגל הרוסי אלכסנדר ליטוויננקו, שהורעל למוות בשנת 2006 באמצעות חומר רדיו-אקטיבי, העביר מידע רגיש לסוכנות הביון הבריטית M-I-6 - כך דיווח היום (ה') העיתון הבריטי "אינדפנדנט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, סיפק ליטוויננקו לבריטים ניתוח מקצועי של שיחות שקיים מי שהיה היועץ הביטחוני הבכיר של רוסיה דאז, סרגיי איבנוב, עם גורמי מודיעין בריטיים. איבנוב היום משמש כיועצו הקרוב של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונחשב לאחד האנשים המשפיעים ביותר במדינה.

בשנת 2000 התיאום בין גורמי המודיעין הבריטים לבין אלו הרוסים נחשב קרוב מתמיד. איבנוב נסע ללונדון וקיים עם הבריטים שיחות בנושאי מודיעין. אולם לפי הדיווח, הבריטים לא הסתפקו במידע שהעביר איבנוב. הם פנו לליטביננקו כדי שיספק ניתוח מפורט על המידע החלקי שהעביר היועץ הביטחוני הבכיר.

בעזרת אותו מידע, קיבלו הבריטים תמונה מקיפה הרבה יותר על יכולותיה של רוסיה. לפי הדיווח, כשנודע למודיעין הרוסי על הקשרים ההדוקים בין ליטוויננקו לבריטים, הם החליטו להוציא לפועל פעולת חיסול באמצעות הרעלה.

הקשרים שקיים ליטוויננקו עם המודיעין הבריטי הוזכרו כבר בעבר כגורם שעשוי היה להוות את המניע שהביא לחיסולו של המרגל. המסמך החדש, החושף את אופי הקשר שקיים ליוויננקו עם הבריטים - מהווה עדות נוספת לסברה שאכן זה היה המניע לחיסול.

ליטוויננקו חוסל ב-2006 ככל הנראה בעזרת פולוניום שהוחדר לכוס תה ממנה שתה. החשד היה כי מי שחיסל אותו היו חבריו לשעבר משירות הביטחון הפדרלי של רוסיה, שם עבד כסוכן.