בית המשפט האירופי הגבוה פסל סנקציה נגד אירן

בית הדין הגבוה באירופה קבע כי סנקציה שהוטלה על חברה אירנית אינה לגיטמית, בהיעדר ראיות נגד פעילותה הגרעינית. החברה שעליה הוטלו הסנקציות, שלטענת ארה"ב סייעה בהקמת כור להעשרת אורניום, עתרה כנגד הסנקציות, והשופטים פסקו לטובתה

תעשיית הגרעין האירנית, ארכיון (AP)

מכה נוספת למערך הסנקציות כנגד חברות אירניות: הערכאה הגבוהה ביותר של בתי המשפט באיחוד האירופי פסלה היום סנקציות של האיחוד נגד חברת אנרגיה אירנית. לטענת ארה"ב, חברת האנרגיה האירנית סייעה בהקמת כור להעשרת אורניום, אך בית המשפט פסק כי אין די ראיות לכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפסיקה הנוכחית מתייחסת לסנקציות שהופעלו נגד חברת "פולמן", שהוגדרה על ידי הממשל האמריקני כחברה שמעורבת בניה של מתקן להעשרת אורניום. רוב מניות החברה נמצאות בבעלותו של פרידון מוחמדיאן ממוצא אירני. חמשת השופטים שדנו בסוגיה היום טענו שאין די ראיות לאשר את המשך הפעלת הסנקציות.

על פי ההסכם שהושג בשבוע שעבר בז'נבה, הסנקציות נגד אירן יצטמצמו בתמורה להקפאת תכנית הגרעין, אבל הדיפלומטים של האיחוד האירופי עדיין רוצים לשמור לעצמם את הזמן ומידת ההקלות בסנקציות. ההחלטה של הערכאה המשפטית היום - החלטה ראשונה של בית המשפט הגבוהה של אירופה - מציבה קשיים בהפעלת עוד סנקציות ואפילו עלולה להגביל צעדים ענישה עתידיים נגד אירן.

מלכוד: המידע שמוכיח את כוונתה של אירן, לא יכול להגיע לבית המשפט

הפסיקה היום מצטרפת לפסיקות נוספת של מערכת המשפט האירופית נגד הצעדים שאירופה הפעילה כדי לבלום את תכנית הגרעין האירנית. בעבר, ערכאות נמוכות יותר של בתי משפט באירופה הצליחו לבלום כמה מהלכי סנקציות, בגלל שלא נמסר לידיהם מידע מודיעיני חסוי שהוכיח כי כוונת תכנית הגרעין האירני היא יצירת נשק להשמדה המונית.

גם באירן מקווים שהפסיקה היום תשמש תקדים לבטל מגבלות שהציבו נגד עשרות חברות נוספות שנכסיהם הוקפאו במסגרת הסנקציות. הבכירים בחברות הללו לא יכלו לקבל ויזות נסיעה לאירופה כדי לבצע עסקאות.