סבא"א: "אירן הזמינה את פקחינו לבקר במתקן גרעין"

הזמנה מפתיעה מאירן: יושבר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו חשף כי פקחיו הוזמנו לבקר במפעל מים כבדים באירן בעוד 10 ימים. לדבריו, בסוכנות בוחנים את דרכי היישום של ההסכם שנחתם בין אירן למערב

מתקן גרעיני באירן (רויטרס)

יושב ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו הודיע כי פקחי הסוכנות הוזמנו לבקר בעוד עשרה ימים במפעל לייצור מים כבדים באירן. לדבריו, "הסוכנות בוחנת דרכים ליישם את ההסכם בין אירן למערב", תוך שהיא בוחנת את המימון וכוח האדם הדרושים לשם כך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות חתימת ההסכם החדש, עדיין יש מחלוקות בין אירן למערב סביב פרשנות של חלק מהסעיפים. שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, הצהיר אמש (ד') כי ארצו תמשיך בבניית הכור הגרעיני באראק, למרות ההסכם עם המעצמות שמחייב את הפסקת הבנייה. "לא נפיק במתקן דלק גרעיני חדש, אבל הבנייה תימשך", אמר זריף לפרלמנט האירני.

נשיא ארה"ב ברק אובמה עדכן הלילה בשיחת טלפון את מלך סעודיה עבדאללה, בנוגע לשיחות הגרעין עם אירן. השניים הסכימו כי ארה"ב תעדכן את סעודיה באופן רציף עם ההתקדמות בשיחות. סוכנות הידיעות האירנית דיווחה אמש כי שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות יגיע היום לבקר באירן, ביקור נדיר של בכיר ממדינות המפרץ ברפובליקה השיעית.

באירן עצמה מרוצים מההסכם. נשיא אירן חסן רוחאני, התייחס אתמול בחשבון הטוויטר שלו להסכם בין הרפובליקה האסלאמית למעצמות וכתב כי "ההסכם הגרעיני שנחתם לאחרונה, הסיר את המכשולים להרחבת יחסיה של אירן עם מדינות אחרות".

דוגמא להרחבה ניתן לראות היום בהצהרה שיוצאת מאיסטנבול. שר האוצר הטורקי זאפר קגליאן אמר היום שכל הבנקים הטורקיים קיבלו אישור לבצע העברות כספים למערכת הבנקים באירן בעקבות ההסכם בין טהרן למעצמות. רוב הבנקים בטורקיה הפסיקו את התקשורת עם הבנקים באירן ב-2002 בעקבות הסנקציות שהפעיל הבית הלבן. "בגלל הלחץ שהפעילה ארצות הברית, הבנקים הפרטיים לא יכלו לבצע העברות כספים", אמר קגליאן. "עכשיו, כשהמכשולים הוסרו, כל הבנקים יוכלו להעביר תשלומים".