הייג לישראל: אל תחתרו תחת ההסכם

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג משגר לעבר ישראל מסר תקיף ואומר שבריטניה תעמוד על המשמר במטרה לשמור על ההסכם שנחתם עם אירן. במקביל, בחיזבאללה מברכים: "ההסכם - ניצחון גדול עבור טהרן"

מנסראללה מברך, ארכיון (רויטרס)

לראשונה מאז נחתם ההסכם ההיסטורי בין אירן לשש המעצמות לבלימת תוכנית הגרעין של המדינה ולהקלה על הסנקציות המוטלות עליה, מגיב היום (ב') ארגון החיזבאללה באופן רשמי להסכם ומכנה אותו "ניצחון גדול של טהרן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מה שהושג באמצעות ההסכם הוא ניצחון לאירן ולכל עמי האזור, מדובר בתבוסה לאויבים של אותם אנשים", נאמר בהודעה רשמית מטעם ארגון הטרור הלבנוני, הנתמך רבות על ידי משטר האייתולות האירני. "זהו סוג של ניצחון והישג ברמה עולמית עבור האומה האסלאמית".

במקביל לדברים אלו, משגר היום שר החוץ הבריטי וויליאם הייג מסר תקיף לעבר ישראל ואומר כי עליה להימנע מלחתור תחת ההסכם. "אנחנו נפעל על מנת להרתיע כל אחד בעולם, כולל ישראל, מלנקוט בצעדים שיפגעו בהסכם ונבהיר את זה בצורה ברורה לכל מי שקשור בנושא הזה", הבהיר שר החוץ הבריטי.

הייג הוסיף כי הוא לא מבחין בשלב זה בשום סימן לכך שמדינה כלשהי מתכוונת לפגוע בהסכם "בכל דרך מעשית", אך הבהיר כי למרות זאת, בריטניה תעקוב מקרוב אחר הנושא ותהיה על המשמר.

מסר לישראל, הייג (רויטרס)

נתניהו: האירנים צוחקים כל הדרך אל הבנק

במקביל, בישראל ממשיכים להיאבק בהשלכות ההסכם. ראש הממשלה נתניהו הודיע בישיבת הסיעה כי בשיחתו אמש עם נשיא ארה"ב ברק אובמה סיכמו המנהיגים כי צוות ישראלי, בראשות היועץ לבטיחון לאומי יוסי כהן, לוושינגטון כדי לדון על פרטי העסקה שנחתמה.

"אני שמח להיות בין המדינות שלא משבחות את הסכם ז'נבה", אמר נתניהו, "נכון שהלחץ הבינלאומי שהפעלנו נשא פירות חלקיים והביא לתוצאה טובה יותר ממה שתוכנן במקור - אבל עדיין זו עסקה רעה".

ראש הממשלה שב ואמר כי ההסכם חייב להביא לתוצאה אחת - פירוק היכולת הצבאית הגרעינית של אירן. "העסקה מסירה לחץ מאירן מבלי לקבל תמורה", טען נתניהו. "האירנים צוחקים כל הדרך אל הבנק ואומרים שהעסקה הצילה אותם".