אחרי אלפי הרוגים: הושג הסכם הפסקת אש באוקראינה

בתום שיחות מרתוניות במינסק, הושג הסכם שצפוי להביא להפסקת הלחימה בין הצבא לבדלנים הרוסים. מנהיגי רוסיה, גרמניה, צרפת ואוקראינה סיכמו כי הפסקת האש תיכנס לתוקפה ב-15 בפברואר

מרקל, פורושנקו, הולנד ופוטין במינסק (רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע היום (חמישי) כי הושג הסכם הפסקת אש במזרח אוקראינה. ההסכם, שגובש לאחר כ-18 שעות של שיחות מרתוניות, קובע כי הפסקת האש תיכנס לתוקפה ב-15 בפברואר - יום ראשון הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השיחות הקדחתניות נערכו במינסק, בירת בלארוס, בהשתתפות ארבעה מנהיגים: פוטין, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא אוקראינה פטרו פורושנקו - שאישרו פה אחד את ההסכם.

על פי ההבנות, כל הצבאות הזרים יוציאו את אנשיהם וכליהם ממזרח אוקראינה ויפנו את כלי הארטילריה הכבדים מאזורי הלחימה. בהמשך היום, המנהיגים צפויים לחתום באופן רשמי על המסמך. במזרח אוקראינה מקווים שההסכם יביא לסוף שפיכות הדמים שגבתה את חייהם של יותר מ-5,000 בני אדם.

הדיונים המרתוניים הביאו לפיוס (רויטרס)

סעיפי ההסכם כוללים:

1. הפסקת אש
2. פינוי כלי הארטילריה
3. פיקוח על הפסקת האש - כולל מעקב לוויינים ומל"טים
4. בחירות אזוריות והזכות לממשל עצמי
5. מעמד מיוחד לאזורים במזרח אוקראינה
6. חילופי שבויים
7. תיאום סיוע הומניטרי בין הצדדים
8. מתן זכויות סוציאליות ואבטחת זכויות פנסיה לתושבי מזרח אוקראינה
9. אוקראינה תשלוט בגבולות ומעברי הגבול
10. פינוי כל הכוחות הזרים משטח מזרח אוקראינה     

פוטין דורש רפורמה באוקראינה

פוטין בירך על ההסכם, אך הפנה אצבע מאשימה כלפי הממשל בקייב: "למרות הקשיים הצלחנו להסכים על העיקר - ההסכם התעכב רק משום שהשלטון בקייב מסרב להידבר באופן ישיר עם הנציגים בדונייצק ולוהאנסק".

"לדעתי, אם רוצים להגיע להסכם ארוך טווח, הצדדים צריכים לשוחח ישירות ביניהם", הוסיף נשיא רוסיה. נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו אמר כי "הדבר העיקרי שהושג הוא שבלילה שבין יום שבת ליום ראשון יש להכריז על הפסקת אש כללית ללא תנאי".

גם הצד הגרמני בירך על ההסכם. "הדבר החשוב ביותר הוא שמוסקווה וקייב סיכמו על הפסקת אש, מהלך שמחזק את ההבנות שהושגו בספטמבר האחרון", אמר שר החוץ הגרמני וולטר שטיינמאייר. "יש מי שעבורו זה לא יהיה מספיק, גם אנחנו ציפינו ליותר - אבל זה מה שמנהיגי אוקראינה ורוסיה הסכימו עליו".

בעקבות ההסכם, פוטין קורא לאוקראינה להציג רפורמה חוקתית ולכבד את זכויותיהם של האזרחים הרוסים במזרח אוקראינה, נושא שיעלה לדיון בהמשך השיחות .