משלחת צה"ל לפיליפינים תסיים את תפקידה ותשוב לארץ: "תחושת סיפוק גדולה"

המשלחת הישראלית לפיליפינים העבירה את האחריות למתן המענה הרפואי, ותסיים את תפקידה בימים הקרובים. מפקד המשלחת, שתשוב לישראל לחג, מסכם: "תחושת סיפוק גדולה, הצלנו את חייהם של אנשים רבים"

משלחת הסיוע של צה"ל לפיליפינים תסיים בעוד יומיים את משימתה במדינת האיים מוכת האסון ותשוב לישראל. מפקד המשלחת, אל"מ רמטין סבטי, בישר היום בסיפוק על סיומה הרשמי של הפעילות באי סבו, כשציין כי המרכז הרפואי שהוקם במקום "הציל את חייהם של עשרות בני אדם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך פעילות המשלחת טופלו 2,686 איש בבית החולים שהוקם בשבוע שעבר, מתוכם 848 ילדים, ובוצעו כ-60 ניתוחים. "היום העברנו את האחריות למתן מענה רפואי לצוות גרמני-אוסטרי", אמר סבטי. "אמנם יכולותיו לא טובות כשל הצוות הישראלי, אך הוא יעניק טיפול רפואי טוב מזה שיכלו לקבל הפיליפינים לפני הגעתנו".

סבטי הדגיש כי צה"ל השאיר בעיר בוגו "תשתית לוגיסטית מלאה ומכשור רפואי משוכלל, כדי לאפשר המשך מענה רפואי מיטבי. דאגנו לשיקום תשתיות החשמל והמים בבית החולים האזורי, עד לתפקודו המלא".

בנוסף לפעילות הרפואית, המשלחת סייעה לתלמידים המקומיים והעניקה סיוע לאוכלוסיה, במציאת פתרונות גם לאספקת המים הסדירה. "שיקמנו 4 בתי ספר באופן מלא, ובכך אפשרנו לכ-3,000 תלמידים לשוב לספסל הלימודים", הדגיש סבטי. "מושל האי ציין כי לולא המשלחת הישראלית, האי היה נשכח ונזנח. בקרב אנשינו יש תחושת סיפוק גדולה".

ינחתו בזמן לחג (דובר צה"ל)

עם דגל ישראל (דובר צה"ל)

"ננחת בישראל בזמן לחג"

הבוקר (ב') ערכה משלחת צה"ל לאזור האסון טקס לחניכת בית הספר בעיר בוגו בצפון המדינה. בטקס לקחו חלק חיילים וקצינים ביחד עם תושבי המקום. "התרגשנו לראות אלפי ילדים פיליפינים עם דגלי ישראל בטקס חניכה לבית ספר ששיקמנו", אמר מפקד המשלחת. בטקס המשותף הצטרפו התושבים לחיילים ולקצינים בשירת: "we are the world". בסיום הטקס עלו החיילים ופתחו בשירת "התקווה" על אדמת הפיליפינים - אליה הגיעו כדי לסייע לנפגעים.

המשלחת תצא לכיוון ישראל ביום רביעי בבוקר, לאחר שיועברו פצועים שאינם יכולים לקבל מענה רפואי לבית חולים מרכזי באזור. "ננחת בישראל אחר הצהריים, לנר ראשון של חנוכה", ציין בשמחה סבטי.

המשלחת הישראלית, המורכבת מאנשי פיקוד העורף וחיל הרפואה, ובה 148 חיילים וקצינים, נחתה לפני כשבועיים בשדה התעופה שבאי סבו ומשם עשתה את דרכה לעיר בוגו להקמת בית החולים. בין היתר הביאו עמם חברי המשלחת סיוע הומניטארי לנפגעי האסון. "יש אווירה בה כולם נרתמים למען העם הפיליפיני", סיפר שגריר ישראל בפיליפינים, מנשה בראון, לחדשות 2 סיפר עם הגעת המשלחת למקום.