תאילנד: מפגינים כבשו את משרד האוצר

עשרות אלפי מפגינים משביתים את משרדי הממשלה בבנגקוק, בירת תאילנד. משרד האוצר נכבש על ידי המפגינים שדורשים את התפטרותה של ראש הממשלה ינגלוק שינוואטרה, שמעניקה לדבריהם הגנה לאחיה, ראש הממשלה המודח והנמלט. "הוא ברח, אבל הצרות נשארו", טענו המפגינים

צדק חברתי נוסח תאילנד: עשרות אלפי מפגינים בבירה בנגקוק חדרו היום (ב') למשרדיהם של שר האוצר ושל החשב הכללי, והשביתו אותם מעבודתם, כדי לשים קץ למה שהם מכנים "ההשפעה המושחתת של ראש הממשלה המודח ת'קסין שינאווטרה". לדברי המפגינים, ראשת הממשלה הנוכחית, שהיא במקרה או שלא גם אחותו של ת'קסין, מנסה להגן עליו ולמנוע את הסגרתו. התקשורת המקומית מדווחת שהאירועים הבוקר הם הקשים והאלימים ביותר בגל המחאה הנוכחי, שהתחיל לפני כחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההפגנות החלו לאחר שנחשפה תוכנית של הממשלה להעניק חסינות לת'קסין, ראש הממשלה לשעבר שברח מהמדינה עם הון לא מבוטל בשנת 2008. המוחים חוששים כי ראשת הממשלה מתכוונת לבטל את האשמות נגדו ולהכשיר בכך את חזרתו לפוליטיקה המקומית. עוד מוחים המפגינים כי הממשלה תכננה להעניק חנינה לאחראים על ניסיון ההפיכה בשנת 2010, אנשי "החולצות האדומות", שהביא את תאילנד לסף אנרכיה במהומות שבהם מתו לפחות 90 בני אדם.

משרד האוצר, אליו חדרו הבוקר המפגינים, הוא אחד מ-13 מרכזים בבירה שסופגים את המחאה. בנוסף אליהם הם מקיפים את משרד ההגנה, מפקדת הצבא, משרדי הרווחה וכבישים מרכזיים בבירה שנחסמו. המפגינים מתעמתים עם כוחות המשטרה ומאיימים לדרדר את המדינה למשבר פוליטי נוסף. הם דורשים מראשת הממשלה הנוכחית - ינגלוק שינאווטרה, אחותו של ראש הממשלה המודח, להתפטר. "די לשחיתות, די לשלטון שינאווטרה", הם זועקים.

ראשת הממשלה, ארכיון (AP)

בתגובה למחאה הציבורית הגוברת אמרה היום שינאווטרה כי אין לה כל כוונה להתפטר או לפזר את הממשלה. "הקבינט שלי ממשיך לתפקד, למרות שאנו נתקלים במהומות ובקשיים. כל הצדדים (הפוליטיים) הביעו נכונות לפעול, עכשיו צריך להסתכל זה על זה ולדבר כדי למצוא דרך של שלום למען עתידה של המדינה שלנו", היא אומרת.