צעד ראשון אחרי ההסכם: אירופה תקל בסנקציות על אירן

האיחוד האירופי יקל בסנקציות נגד אירן כבר בחודש דצמבר הקרוב - כך אומר הבוקר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, יממה אחרי חתימת הסכם הגרעין בין המעצמות. "האיחוד האירופי יקל בסנקציות שמופעלות נגד אירן בחודש דצמבר" אמר פביוס בראיון ברדיו, והוסיף שפגישה בנושא בין שרי החוץ של מדינות האיחוד נקבעה לשבועות הקרובים

פביוס וזריף אחרי חתימת ההסכם (רויטרס)

צעדים ראשונים למימוש ההסכם עם אירן: שר החוץ הצרפתי לורין פביוס הודיע היום (ב') כי האיחוד האירופי צפוי להקל בסנקציות על טהרן כבר בחודש דצמבר הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לרדיו "אירופה 1" אמר פביוס, כי פגישה בנושא בין שרי החוץ של מדינות האיחוד - נקבעה לשבועות הקרובים ושם צפויים לדון בהקלות בעיצומים.

ב-2012 היה זה האיחוד האירופי שהחמיר והוסיף עיצומים - על אלו שנקבעו ע"י האו"ם וארה"ב. בין היתר, הוספו סנקציות על סחר בנפט, הקפאת נכסים וקשרים עם הבנק המרכזי האירני.

מדינות המפרץ, שהביעו בעבר חשש מהקלות בסנקציות שמפעילה הקהילה הבינלאומית נגד המשטר בטהרן, הביעו הבוקר תמיכה בהסכם שהושג בז'נבה. ממשלות קטאר וכווית הצהירו כי העסקה שנחתמה תסייע לשמור על היציבות והביטחון באזור.

"מקווים להסכם קבע שיישמור על היציבות באזור"

הקלות ראשונות. רוחאני, ארכיון (רויטרס)
"קטאר קוראת לפירוק המזרח התיכון מנשק גרעיני", נכתב בהצהרה מטעם משרד החוץ הקטארי. שר החוץ של כווית, חאלד אל ג'ראללה, הדגיש כי הוא מקווה שההסכם "יסלול את הדרך להסכם קבע, שיקל על המתיחות וישמור על היציבות והביטחון באזור".

מדינות אחרות במפרץ, ערב הסעודית ועומאן, שהביעו חשש מתכנית הגרעין האירנית, עדיין לא הביעו את עמדתם הרשמית בנוגע להסכם. "אני חושש שאירן מוותרת על תכנית הגרעין שלה כדי להשיג משהו אחר מהמעצמות", אמר אמש ראש וועדת מדיניות החוץ הסעודי, עבדללה אל אקסר .

הוא הדגיש כי מדובר בדעתו שלו ולא במדיניות הרשמית של ריאד. "אני חושש שטהרן תקבל עכשיו יותר יד חופשית למעורבות באזור. הממשל האירני, חודש אחרי חודש, הוכיח שיש לו אג'נדה", ציין.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

קנדה: "סקפטיים כלפי ההסכם עם אירן"

סנאטורים נגד ההסכם: "נטיל סנקציות חדשות על אירן"

שמחה ברחוב האירני: "לא מאמינים"

אובמה לנתניהו: נשמור על ביטחון ישראל

מתקפה ישראלית נגד אובמה: ההסכם עם אירן - כישלון מחפיר

קרי: "ישראל בטוחה ב-6 החודשים הבאים"

פרס: "גם אנחנו מעדיפים פתרון דיפלומטי"

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות