קרי: "ישראל בטוחה ב-6 החודשים הבאים"

הביקורת החריפה מצד ישראל להסכם הביניים בין אירן למערב הביאו את מזכיר המדינה האמריקני להתייצב מול המצלמות ולהבטיח כי ארצות הברית תערוב לביטחונה של ישראל, שלדבריו היא "מקום בטוח יותר היום מאשר אתמול". בריאיון לרשת CNN אמר קרי: "נדאג שהסנקציות לא יוסרו בדרך שתפחית את הלחץ על אירן"

ארצות הברית ממשיכה לדבוק בעמדתה לגבי נחיצותו של הסכם הביניים מול אירן - ומנסה לרכך את ההתנגדות הישראלית: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הצהיר היום (א') כי הוא מאמין שהמתווה שהושג מול הרפובליקה האסלאמית "יהפוך את ישראל למדינה בטוחה יותר בששת החודשים הקרובים". את הדברים אמר קרי בריאיון לרשת CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישראל הייתה נתונה עד כה לאיום מהמתרחש באירן ואני מאמין שהחל מהיום - ישראל היא מקום בטוח יותר ממה שהייתה עד אתמול", הדגיש מזכיר המדינה האמריקני. "זאת בגלל המכניזם שיש לנו, שתפקידו להרחיק את העת שבה אירן תוכל להגיע ליכולת גרעינית".

קרי המשיך והתחייב לביטחונה של ישראל. "נדאג שהסנקציות לא יוסרו בדרך שתפחית את הלחץ על אירן. התשתית הבסיסית של העיצומים תעמוד בעינה".

נתניהו: "ההסכם הוא טעות היסטורית"

מוקדם יותר היום, שעות ספורות אחרי חתימת ההסכם - הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו למהלך והזהיר: "ההסכם הזה אינו היסטורי - אלא טעות היסטורית. המשטר המסוכן בעולם עשה צעד משמעותי להשגת הנשק המסוכן בעולם".

"משמעות ההסכם היא איום על מדינות רבות וישראל בתוכן", אמר ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה, וחזר על הדברים שאמרו שריו עוד קודם לכן כשהבהיר כי ישראל אינה מחויבת להסכם זה. "כראש ממשלת ישראל אני אומר: ישראל לא תאפשר לאירן לפתח יכולת גרעינית צבאית".

"בפעם הראשונה המעצמות המובילות בעולם הסכימו להעשרת אורניום תוך כדי התעלמות מהחלטות מועצת הביטחון שהן עצמן הובילו", המשיך נתניהו. "סנקציות שנדרשו שנים ארוכות להפעילן ושמקפלות בתוכן את הסיכוי הטוב ביותר לפתרון בדרכי שלום, הסנקציות הללו מוסרות תמורת ויתורים איראניים קוסמטיים שניתן לבטלם תוך שבועות".

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

פרס: "גם אנחנו מעדיפים פתרון דיפלומטי"

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"