דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי"

מקור בכיר בוושינגטון מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב ואירן ניהלו שיחות חשאיות בחודשים האחרונים על מנת להגיע להסכם על הגרעין. המקור ציין כי ישראל עודכנה בשיחות: "ארה"ב תמיד הייתה ברורה כשמש בכוונותיה". לדברי המקור, השיחות הישירות התנהלו במקביל לדיונים בז'נבה בהשתתפות שש המעצמות

דיברו בערוצים חשאיים? אובמה ורוחאני (AP, רויטרס)

האם ההסכם שנחתם בין אירן למעצמות הוא תוצאה של מגעים חשאיים? ארה"ב ניהלה בחודשים האחרונים שיחות ישירות סודיות עם נציגים אירנים כדי להגיע לעסקה בנוגע לגרעין, לצד הדיונים הגלויים בין המעצמות לטהרן - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היו לנו שיחות ישירות עם האירנים בנוסף לשיחות עם חמש המעצמות, שיחות שנועדו לקדם רעיונות שיועילו לשיחות", אמר גורם רשמי חסוי בוושינגטון לרויטרס. לדברי הבכיר, ישראל עודכנה בדבר השיחות. "ארצות הברית תמיד הייתה ברורה כשמש בטענה שהשיחות של המעצמות עם אירן הן הדרך למשא ומתן עם אירן בנוגע לתכנית הגרעין", אמר המקור, שלא פירט מי שוחח עם האירנים בחשאי.

עם זאת, הוא ציין כי "היו שיחות דו צדדיות" שנערכו בחודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר. השיחות הישירות החלו לאחר חלופת המכתבים בין אובמה לרוחאני בספטמבר, שהובילו להפשרה ביחסים. המקור הבכיר טען כי השיחות סייעו לתהליך ולהשגת ההסכם.

כור באירן (רויטרס)

אובמה: "נמנע מאירן נשק גרעיני"

הבוקר הודיע רשמית הנשיא אובמה על השגת ההסכם ההיסטורי, והבהיר כי ממשלו לא יאפשר לטהרן לפתח נשק גרעיני. "ההסכם שהשגנו הלילה עם אירן הוא צעד היסטורי וחשוב, אך ראשון בדרך לפתרון כולל של תכנית הגרעין האירנית", הצהיר אובמה. לדבריו, ההסכם הושג הודות למדיניות הקשוחה של הפעלת הסנקציות על טהרן בשנים האחרונות וכי כעת - עם השגת ההסכם - יוקלו הסנקציות הכלכליות הקשות, בתמורה להקפאה של תוכנית הגרעין האירנית.

"אירן לא תוכל לעשות שימוש בצנטריפוגות החדשות שלה במסגרת ההסכם, שקוטע את הדרך לפיתוח פצצה גרעינית", הבהיר אובמה והוסיף כי אם אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה כפי שהוסכם עם המעצמות, הסנקציות שהוטלו עליה ויוסרו - יוטלו בחזרה.

אובמה שלח מסר מרגיע לירושלים, שלפיו ממשלו לא יאפשר לאירנים להגיע לנשק גרעיני: "לישראל ולמדינות המפרץ יש סיבות להיות סקפטיות, אך כנשיא ארה"ב והמפקד העליון של הצבא האמריקני אני מתחייב לעשות הכל כדי למנוע מאירן לפתח נשק גרעיני. עדיף להגיע לכך בדרכי שלום ולא באמצעות לוחמה".

סנקציות על אירן יוסרו, טהרן לא תעשה שימוש בצנטריפוגות חדשות

מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר בעקבות ההסכם כי "הצעד הראשון הזה לא אומר שאירן רשאית להעשיר אורניום, ללא קשר להצהרות של פרשנים, זה לא במסמכים, אין שום זכות להעשרה מעבר למגבלות של ההסכם למניעת הפצת נשק גרעיני, ההסכם הזה לא מתיר זאת".

קרי הוסיף כי "זה לא קשה להוכיח את השאיפה לשלום אם זה מה שאתה רוצה לעשות. אנחנו להוטים לנסות להוכיח שההסכם יוכיח כוונה כזו. הנשיא אובמה ואני לא שותפים לאמונה שמלחמה היא הפתרון היחיד - זו לא צריכה להיות האופציה הראשונה. זו אופציה שמביאה עמה סיכונים עצומים בהיבטים שונים, כמו שהנשיא אמר פעמים רבות, האפשרות הזו עדיין בידנו והנשיא לא מתכוון להסיר אותה מסדר היום. הוא מאמין שיש לנקוט באופציה הזו אחרי שעשינו את כל המאמצים לפתור את הסוגיה הזו בעזרת דיפלומטיה".

מפרטים ראשונים שהחלו לדלוף על תוכן ההסכם עולה כי אירן תקבל גישה ל-4.2 מיליארד דולר בתמורה למוצרים אותם תוכל לייצא, שעד כה הסנקציות לא איפשרו לה לייצוא. את הדברים מסר דיפלומט מערבי לסוכנות רויטרס, ועדיין אין להם אישור ממקור רשמי.

הצדדים הגיעו להסכם זמני, למשך חצי שנה, שנועד לבנות אמון בין הצדדים. מקורבים לשר החוץ הצרפתי אומרים כי ההסכם הוא "שלב ראשון" לקראת הסכמה אפשרית על תכנית הגרעין של אירן. בטהרן קיבלו את ההסכם בשמחה רבה: למרות שהידיעה על חתימת ההסכם התקבלה בבירה האירנית בשעות הבוקר המוקדמות, רשת CNN דיווחה על מכוניות שצפרו ברחובות הראשיים באירן להראות את שמחתם על ההסכם.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות