רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

אחרי חתימת ההסכם עם המעצמות, באירן מביעים שביעות רצון. הנשיא חסן רוחאני צייץ בחשבון הטוויטר כי מדובר "בהסכם חיובי, שהתאפשר הודות לעם האירני שהצביע למודרניות". שר החוץ האירני הצטרף לברכות ואמר: "זו הצלחה גדולה מאוד". סגנו התייחס לפרטי ההסכם ואמר כי פעילותו של הכור באראק תוקפא, אך לא תופסק

"פותח אופקים חדשים". רוחאני, ארכיון (רויטרס)

אחרי חתימת ההסכם ההיסטורי עם המעצמות, נשיא אירן מרוצה. "הסכם חיובי יחד עם מאמצים בלתי נלאים, שנעשו על ידי צוותי המשא ומתן פותחים לנו אופקים חדשים", כתב הבוקר (א') חסן רוחאני בחשבון הטוויטר שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רוחאני ציין עוד כי העסקה הפכה אפשרית הודות ל"עם האירני שהצביע למען מודרניות" - בהתייחסו לבחירתו המפתיעה בחודש יוני האחרון. גם שר החוץ של אירן, מוחמד ג'וואד זריף, בירך על ההסכם. "ההסכם שהושג הלילה מכיר בתוכניתה הגרעינית של אירן ומדובר בהצלחה גדולה מאוד", הצהיר.

סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י אמר כי לפי פרטי ההסכם, פעילותו של הכור באראק תוקפא לשישה חודשים, אך לא תופסק. "הכור ימשיך לעבוד, אבל לא יעשה בו כל פיתוח במהלך ששת החודשים הבאים", הסביר ארקצ'י, שהשתתף בצוות המשא ומתן בשיחות.

בהתייחסו לעצירתה של התוכנית האירנית להפיק פלוטוניום אמר ארקצ'י לכתבים כי "אירן מעולם לא תכננה להפיק פלוטוניום". לדבריו, למרות הטענות, המתקן באראק לא מסוגל עדיין לייצר פלוטוניום.

הכור באראק. "ימשיך לעבוד" (google earth)

ליברמן: "על ישראל להחליט מה הלאה"

בעוד באירן חוגגים את השגת ההסכם ההיסטורי עם המעצמות, גורמים בכירים בישראל מבקרים אותו בחריפות. גורמים בלשכת ראש הממשלה טוענים כי זהו הסכם רע שמעניק לאירן בדיוק את מה שרצתה.

"ההסכם מאפשר לאירן גם הקלה משמעותית בסנקציות וגם שמירה על החלקים המשמעותיים ביותר בתוכנית הגרעין שלה. הוא מאפשר לאירן להמשיך ולהעשיר אורניום, משאיר לה את כל הצנטריפוגות שמאפשרות לה לייצר את החומר הבקיע לנשק גרעיני, ואף אינו מביא לפירוק הכור באראק", הדגישו הגורמים בלשכת ראש הממשלה. לטענתם, הלחץ הכלכלי שאירן מצויה בו יכול היה להביא להסכם טוב בהרבה שמפרק את יכולת הגרעין של אירן.

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר כי חתימת ההסכ יוצרת מצב חדש. "האחריות לעתידו של עם ישראל היא בידי ממשלת ישראל בלבד. הממשלה חייבת לקחת אחריות ולהחליט מה קורה מעתה והלאה", הצהיר בראיון לגל"צ.

לפי ההסכם, שנחתם הלילה, ייאסר על אירן להעשיר אורניום מעל רמה של 5%, תוקפא פעילות הכור באראק ואסור יהיה לה לעשות שימוש בצנטריפוגות חדשות. הסנקציות על אירן יוקלו בתמורה, למשך חצי שנה - במהלכה ידונו הצדדים על הסכם קבע שאמור לסיים את הסכסוך על תכנית הגרעין.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות