אובמה: "ההסכם שהושג עם אירן קוטע את דרכה להשגת פצצה"

לאחר שהלילה הושג הסכם היסטורי בין אירן למעצמות על תוכנית הגרעין של טהרן, הצהיר נשיא ארה"ב ברק אובמה רשמית על השגתו במסיבת עיתונאים שכינס בבית הלבן. "זהו צעד ראשון וחשוב בדרך להסדרה מלאה של סוגיית הגרעין האירני", הבהיר אובמה ושלח מסר מרגיע לישראל: "מתחייב לא לאפשר לאירן להגיע לנשק גרעיני"

הכריז על השגת ההסכם. אובמה (AP)

הנשיא אובמה הודיע רשמית על השגת ההסכם ההיסטורי בין אירן למעצמות - ושלח מסר מרגיע לישראל: בהצהרה שמסר הלילה (א') בבית הלבן הכריז נשיא ארה"ב על השגת ההסכם והבהיר כי ממשלו לא יאפשר לטהרן לפתח נשק גרעיני. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההסכם שהשגנו הלילה עם אירן הוא צעד היסטורי וחשוב, אך ראשון בדרך לפתרון כולל של תכנית הגרעין האירנית", הצהיר אובמה. לדבריו, ההסכם הושג הודות למדיניות הקשוחה של הפעלת הסנקציות על טהרן בשנים האחרונות וכי כעת - עם השגת ההסכם - יוקלו הסנקציות הכלכליות הקשות, בתמורה להקפאה של תוכנית הגרעין האירנית.

"אירן לא תוכל לעשות שימוש בצנטריפוגות החדשות שלה במסגרת ההסכם, שקוטע את הדרך לפיתוח פצצה גרעינית", הבהיר אובמה והוסיף כי אם אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה כפי שהוסכם עם המעצמות, הסנקציות שהוטלו עליה ויוסרו - יוטלו בחזרה.

אובמה שלח מסר מרגיע לירושלים, שלפיו ממשלו לא יאפשר לאירנים להגיע לנשק גרעיני: "לישראל ולמדינות המפרץ יש סיבות להיות סקפטיות, אך כנשיא ארה"ב והמפקד העליון של הצבא האמריקני אני מתחייב לעשות הכל כדי למנוע מאירן לפתח נשק גרעיני. עדיף להגיע לכך בדרכי שלום ולא באמצעות לוחמה".

יש הסכם. קרי וזריף, ארכיון (רויטרס)

סנקציות על אירן יוסרו, טהרן לא תעשה שימוש בצנטריפוגות חדשות

מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר בעקבות ההסכם כי "הצעד הראשון הזה לא אומר שאירן רשאית להעשיר אורניום, ללא קשר להצהרות של פרשנים, זה לא במסמכים, אין שום זכות להעשרה מעבר למגבלות של ההסכם למניעת הפצת נשק גרעיני, ההסכם הזה לא מתיר זאת".

קרי הוסיף כי "זה לא קשה להוכיח את השאיפה לשלום אם זה מה שאתה רוצה לעשות. אנחנו להוטים לנסות להוכיח שההסכם יוכיח כוונה כזו. הנשיא אובמה ואני לא שותפים לאמונה שמלחמה היא הפתרון היחיד - זו לא צריכה להיות האופציה הראשונה. זו אופציה שמביאה עמה סיכונים עצומים בהיבטים שונים, כמו שהנשיא אמר פעמים רבות, האפשרות הזו עדיין בידנו והנשיא לא מתכוון להסיר אותה מסדר היום. הוא מאמין שיש לנקוט באופציה הזו אחרי שעשינו את כל המאמצים לפתור את הסוגיה הזו בעזרת דיפלומטיה".

מפרטים ראשונים שמתחילים לדלוף על תוכן ההסכם עולה כי אירן תקבל גישה ל-4.2 מיליארד דולר בתמורה למוצרים אותם תוכל לייצא, שעד כה הסנקציות לא איפשרו לה לייצוא. את הדברים מסר דיפלומט מערבי לסוכנות רויטרס, ועדיין אין להם אישור ממקור רשמי.

הצדדים הגיעו להסכם זמני, למשך חצי שנה, שנועד לבנות אמון בין הצדדים. מקורבים לשר החוץ הצרפתי אומרים כי ההסכם הוא "שלב ראשון" לקראת הסכמה אפשרית על תכנית הגרעין של אירן. בטהרן קיבלו את ההסכם בשמחה רבה: למרות שהידיעה על חתימת ההסכם התקבלה בבירה האירנית בשעות הבוקר המוקדמות, רשת CNN דיווחה על מכוניות שצפרו ברחובות הראשיים באירן להראות את שמחתם על ההסכם.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות