נחתם הסכם בין אירן למעצמות

אחרי השיחות הקדחתניות, ההקשחה בעמדות של אירן וההתנגדות הישראלית: נחתם הלילה הסכם על תכנית הגרעין של אירן בינה לבין שש המעצמות. במסגרת ההסכם, ייאסר על אירן להעשיר אורניום מעל רמה של 5%, תוקפא פעילות הכור באראק ואסור יהיה לה לעשות שימוש בצנטריפוגות חדשות. הסנקציות על אירן יוקלו בתמורה

ההסכם הושג לאחר דיונים מרתוניים (רויטרס)

הסכם היסטורי הושג עם אירן: הלילה נחתם הסכם בין אירן לשש המעצמות המסדיר זמנית את תכנית הגרעין של אירן. במסגרת ההסכם, ייאסר על אירן להעשיר אורניום מעל רמה של 5%, תוקפא פעילות הכור באראק ואסור יהיה לה לעשות שימוש בצנטריפוגות חדשות. הסנקציות על אירן יוקלו בתמורה. אירן תקבל הקלה מסוימת בסנקציות למשך חצי שנה במהלכה ידונו הצדדים על הסכם קבע שיסיים את הסכסוך על תכנית הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתנאי ההסכם עליו סוכם בין המעצמות למערב עולה כי אירן אמורה להשמיד או לשנות את מבנה האורניום המועשר לרמה של 20 אחוזים שצברה בשנים האחרונות, ולא להעשיר את האורניום הנוסף שברשותה לרמה שמעבר ל-5 אחוזים. בנוסף, התחייבה אירן להקפיא את פעילות כור המים הכבדים באראק ולאפשר גישה לפקחים בינלאומיים לכורים בנתאנז ובפורדו.

אירן אמורה להקפיא את כל הייצור הנוסף של אורניום ולאפשר את הפיקוח - כל זאת תמורת הקלה מסוימת בסנקציות שניתן יהיה לחזור ממנה במידת הצורך. האירנים יקבלו בתמורה הקלה בסנקציות ויידרשו לעמוד בהתחייבויותיהם למשך תקופת ההסכם - שישה חודשים.

כספים בשווי שבין 4 ל-6 מיליארד דולר - הכנסות מהנפט האירני שהוקפאו, צפויים לעבור לידיהם במשך תקופת ההסכם ובמידה ויעמדו בהתחייבויות. נשיא ארה"ב ברק אובמה יעדכן היום את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרטי ההסכם המלאים וידון עמו בהתפתחויות.

מרוצים מההישג בז'נבה, הלילה (רויטרס)

ההסכם: שלב ראשון בדרך להסכם קבע להסדרת תכנית הגרעין

בהודעה המשותפת על ההסכם, שפרסמו הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון ושר החוץ האירני זריף, נכתב כי "לאחר משא ומתן אינטנסיבי הגענו היום להסכם על תכנית פעולה משותפת, שמתווה את הדרך לפתרון מקיף וארוך טווח".

"הסכמנו כי התהליך שמוביל לפיתרון יכלול צעדים הדדיים ראשונים משני הצדדים, למשך שישה חודשים. אנו חולקים מחויבות רצינית לדיון בפיתרון מקיף וסופי. האימוץ של תוכנית משותפת התאפשר בזכות הכבוד ההדדי והנחישות למציאת דרך שתטיב עם כולם".

"היישום של הצד הראשון יוצר את הזמן והאווירה הדרושה לפיתרון מקיף, שנותר היעד המשותף לכולנו. היישום של הצעד הראשון יתחיל בקרוב. נתחיל לדון בקרוב במציאת פיתרון מקיף, ואנו מצפים ליישום מהיר, שעליו נפקח בשיתוף פעולה הדוק עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. ההסכם של היום הוא צעד משמעותי לקראת פיתוח היחסים בדרך בונה יותר", נכתב בהודעה.

עוד בטרם הפרסום הרשמי, בישרו הצדדים ברשתות החברתיות ובתגובות לתקשורת על הרגע ההיסטורי: "הגענו להסכם", כתב שר החוץ האירני זריף בחשבון הטוויטר שלו. שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, שייצג את הקו הנוקשה מול אירן בסיבוב השיחות הקודם, אישר גם הוא כי הצדדים הגיעו להסכם. גם הדובר של קתרין אשטון אישר את קיומו של ההסכם.

הצדדים הגיעו להסכם זמני, למשך חצי שנה, שנועד לבנות אמון בין הצדדים. מקורבים לשר החוץ הצרפתי אומרים כי ההסכם הוא "שלב ראשון" לקראת הסכמה אפשרית על תכנית הגרעין של אירן. בטהרן קיבלו את ההסכם בשמחה רבה: למרות שהידיעה על חתימת ההסכם התקבלה בבירה האירנית בשעות הבוקר המוקדמות, רשת CNN דיווחה על מכוניות שצפרו ברחובות הראשיים באירן להראות את שמחתם על ההסכם.

קרי ושרי החוץ של צרפת ורוסיה, הלילה (רויטרס)

מוקדם יותר הלילה, דווקא הקשיחה אירן את עמדותיה והסיכוי להגיע להסכם נראה קטן: "בעשור האחרון, אירן סבלה לחצים פוליטיים וכלכליים במקביל לסנקציות שכל מטרתן היו שננטוש את העשרת האורניום", אמר הלילה סגן שר החוץ האירני עבאס אראקצ'י לכתבים בז'נבה. "לכן, כל הסכם שלא יכלול את הזכות שלנו להעשיר אורניום יהיה לא מקובל עלינו".

רק אמש המשיכו בישראל להתריע מפני חתימת ההסכם ומעבירים מסר למעצמות לפיו "יש להבהיר לאירן שהיא עדיין מחוייבת להימנע מפיתוח הרכיבים לנשק גרעיני במסגרת האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני". השר לענייני מודיעין, יובל שטייניץ, שוחח עם כמה ממנהלי המשא ומתן אתמול והציג בפניהם שלוש הצעות הכרחיות לשיפור ההסכם: האחת - הוצאת כל החומר המועשר לדרגה של עשרים אחוזים, השנייה - עצירת בניית כור הפלוטונים באראק, והשלישית - הבהרה מצד כל הצדדים כי ההסכם אינו מחליף את האמנות השונות עליהם חתומה אירן.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"