סגן שר החוץ האירני: "בלי העשרת אורניום אין הסכם"

סגן שר החוץ האירני אראקצ'י כי ללא הכרה של המעצמות בזכות של אירן להעשיר אורניום לא יהיה הסכם. עם זאת, אמר כי "הושגה התקדמות טובה יותר מאשר בימים האחרונים". במקביל, בישראל ממשיכים לפעול נגד ההסכם המתגבש

זריף ואשטון, ארכיון (רויטרס)

אירן מקשיחה עמדות: הרפובליקה האיסלאמית הודיעה כי היא לא תקבל שום הסכם עם המעצמות שלא מכיר בזכותה להעשיר אורניום, דרישה לה שש המעצמות מתנגדות בתוקף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בעשור האחרון, אירן סבלה לחצים פוליטיים וכלכליים במקביל לסנקציות שכל מטרתן היו שננטוש את העשרת האורניום", אמר הלילה סגן שר החוץ האירני עבאס אראקצ'י לכתבים בז'נבה. "לכן, כל הסכם שלא יכלול את הזכות שלנו להעשיר אורניום יהיה לא מקובל עלינו".

הדברים נאמרו אחרי חצות, כשהמשא ומתן הקדחתני בין הצדדים נכנס אל יומו הרביעי. "98% מההסכם כבר הוסכם", אמר אראקצ'י, "יש רק כמה אזורים של מחלוקת שנשארו". השיחות התנהלו עמוק אל תוך השעות הקטנות של הלילה, והובילו בסופו של דבר להסכם.

"השגנו התקדמות לא רעה"

"הויכוח הוא על מינוח, וההתקדמות לא רעה". סגן השר הדגיש כי שני הצדדים ניהלו דיונים קשים על תוכן העסקה הסופית בין הצדדים. "אלו שיחות חריפות ואינטנסיביות". עם סיום השיחות הלילה הדגיש דיפלומט אמריקני כי לא חל פיצוץ בין הצדדים, והם ימשיכו לדון בנושאים שעומדים על הפרק.

במקביל, ממשיכים בישראל להתריע מפני חתימת ההסכם ומעבירים מסר למעצמות לפיו "יש להבהיר לאירן שהיא עדיין מחוייבת להימנע מפיתוח הרכיבים לנשק גרעיני במסגרת האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני". השר לענייני מודיעין, יובל שטייניץ, שוחח עם כמה ממנהלי המשא ומתן הערב והציג בפניהם שלוש הצעות הכרחיות לשיפור ההסכם: האחת - הוצאת כל החומר המועשר לדרגה של עשרים אחוזים, השנייה - עצירת בניית כור הפלוטונים באראק, והשלישית - הבהרה מצד כל הצדדים כי ההסכם אינו מחליף את האמנות השונות עליהם חתומה אירן.

אתמול הסתיימה פגישה משמעותית בז'נבה בין נציגי אירן, ארה"ב והאיחוד האירופי, שתוכנן לא פורסם. בפגישה, שארכה כשעתיים, נכחו שר החוץ האירני זריף, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, קתרין אשטון. סוכנות הידיעות האירנית פארס דיווחה כי חלה התקרבות בין הצדדים, וההסכם "נראה באופק". על פי הדיווח, הפגישה ערכה ב"תיאומים אחרונים" לקראת הסכם אפשרי.

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר כי "יש הסכמה רבה בין הצדדים", אבל ציין שהפערים הנותרים הם משמעותיים, והשיחות נותרו קשות ומורכבות. עמיתו הגרמני, גידו ווסטרוולה אמר לכתבים כי "אין הסכם סגור. יש סיכוי ריאלי, אבל יש עוד עבודה לפנינו".

עדיין אופטימי. שר החוץ האירני זריף (AP)

אירן תבנה 2 תחנות כוח גרעיניות

אתמול (ש') נחתו בז'נבה שרי החוץ של המעצמות לשלב המכריע של שיחות הגרעין עם אירן. לאחר הגעתם נפגשו שרי החוץ של בריטניה, צרפת, רוסיה, גרמניה, סין וארה"ב עם זריף, שאמר לכתבים כי השיחות הן רציניות וכי התקווה להסכם נותרו בחיים. סגנו, עבאס אראקצ'י, הביע תקווה כי נציגי המעצמות שהגיעו "מוכנים לקבל החלטות קשות". 

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר כי השיחות "קשות מאוד". לדבריו, נציגי המעצמות הגיעו לז'נבה מכיוון שהנושאים "הינם מורכבים ויישארו מורכבים. יש פערים צרים, אבל משמעותיים". שר החוץ הגרמני, גידו ווסטרוולה , טען כי יש "סיכוי רציני" לפתרון העימות הגרעיני, אך ישנם מספר צעדים בדרך להגעה להסכם.

על רקע שיחות הגרעין בז'נבה, אירן הודיעה בצעד מתריס על כוונתה לבנות שתי תחנות כוח גרעיניות נוספות בעתיד הקרוב. סגן ראש ארגון האנרגיה האטומית (AEOI), חוסיין חליפי, הודיע כי בהמשך למפעל הקיים בבושהר, יוקמו מפעל שני ושלישי. "הארגון שם את בניית תחנות הכוח הגרעיניות בסדר היום, בשל תוכניות הממשלה והדגשים של הנשיא רוחאני", הוסיף חליפי בנאומו בפתיחת תערוכה המתמקדת בהישגי תעשיית הגרעין.

עוד הדגיש הבכיר כי המפעל בבושהר מונע פליטה של מזהמים מסוכנים לאוויר. "המדינה תחסוך בסביבות שבע מיליון חביות של דלק מאובנים, בסך של כ-700 מיליון דולרים, לאחר שהתחנה בבושהר תקום באופן מלא". בכירים במדינה טענו כי המפעל בבושהר, והתחנות הנוספות, יוכלו לייצר "חשמל בטוח ומאובטח".