נשיא אירן במסר למעצמות: "קבלו החלטה מנותקת מעמדת ישראל"

המו"מ על הגרעין האירני מגיע לנקודת ההכרעה, ונשיא הרפובליקה האסלאמית משגר מסר למעצמות שלפיו עליהם להתעלם מתמרורי האזהרה שמציבה ישראל. "הם דואגים רק לעצמם", צייץ בחשבון הטוויטר שלו

נשיא אירן במסר למערב (AP)

על רקע השיחות הנמשכות בז'נבה לפתרון משבר הגרעין, קורא היום נשיא אירן חסן רוחאני לנציגי שש המעצמות לקבל החלטה המנותקת מהדרישות הישראליות. לדברי רוחאני, "ישראל דואגת רק לאינטרסים שלה ולא לאלה של המעצמות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים האלה צייץ רוחאני בחשבון הטוויטר שלו, וזאת במקביל לדיווחים לא מאומתים שלפיהם, המעצמות הסכימו להכיר בזכותה של אירן להמשך העשרת אורניום על אדמתה - צעד מרחיק לכת שאין לו כל אישור רשמי, אך עשוי להגביר את הסיכויים לחתימה על ההסכם.

בתוך כך, הוזעק שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לז'נבה, כדי לפקח מקרוב אחר ההתקדמות במגעים. דיווחים נוספים גורסים כי גם המשלחת האמריקנית צפויה להודיע על הגעתו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי למקום.

בינתיים, מה שנראה כסלע המחלוקת בשיחות הוא כור המים הכבדים שעדיין לא הושלם בעארק. במערב הוא נתפס כמקור הפוטנציאלי לייצור דלק לפצצה גרעינית. אירן ממשיכה להכחיש כי היא מנסה להשיג יכולות צבאיות, אלא פועלת לייצור אנרגיה גרעינית למטרות שלום בלבד.

נציגיה של הרפובליקה האסלאמית טענו במהלך השיחות כי המתקן בעארק, הנמצא כ-155 ק"מ דרום מערב לבירה טהרן, נועד להפקת אמצעים רפואיים בלבד. מנגד טוענים מומחים לנשוא כי כור מסוג זה מתאים אך ורק להכנת פלוטוניום, שיכול לשמש את המדינה לשאיפותיה הגרעיניות.

זריף: "ניתן להגיע להסכם תוך שעות"

במקביל נמשכות כל העת השיחות בין הצדדים בהובלתה של הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ומולה שר החוץ של אירן מוחמד זריף שדווקא הביע אופטימיות שניתן יהיה לשים קץ למשבר עוד היום. "אפשר להגיע להסכם תוך כמה שעות אבל יש עדיין מחלוקת גדולות ופערים שצריך לגשר עליהם - בראש ובראשונה סוגיית העשרת האורניום שאירן לא תקבל הסכם שלא מוגנת בו הזכות הזאת ומקובלת על הקהילה הבינלאומית", אמר שר החוץ האירני בריאיון לטלוויזיה בארצו.

"הזכות שלנו להעשרת אורניות היא הקו האדום", אמר זריף תוך שהוא שואל מהרטוריקה של ראש הממשלה נתניהו. "תוכנית ההעשרה של אירן תמשיך, כל הסכם צריך לכלול המשך העשרה לאירן. לא נסכים לשום דבר אחר".

ליברמן: הסכם יוביל למרוץ חימוש

מוקדם יותר היום הזהיר שר החוץ אביגדור ליברמן מהשלכותיו של הסכם עם הרפובליקה האסלאמית. ליברמן טוען כי אי פירוקה של אירן מיכולותיה הגרעיניות, תוביל למרוץ חימוש איזורי.

"ברגע שהעולם מכיר בזכותה 'הלגיטימית' להעשיר אורניום, כל המדינות במזרח התיכון, גם הם ידברו על זכותן הלגיטימית להעשיר אורניום", הזהיר ליברמן בדברים שנשא בכנס הנדל"ן השנתי באילת.

"למעשה באותו רגע אנחנו מתחילים מרוץ חימוש גרעיני מטורף. גם בסרטי הוליווד הכי נוראיים אנחנו לא מתקרבים למציאות שתיווצר פה", כך על פי שר החוץ.