אובמה: "הכוחות שלנו במתקפה, נשמיד את דאע"ש"

הנשיא אובמה הציג לאומה האמריקנית את תכנית הפעולה של ארצו נגד ארגון המדינה האסלאמית. הוא הדגיש כי אין בכוונתו לאשר פעולה קרקעית, אך יפעל נקודתית אם יידרש נגד בכירי הארגון: "המשימה שלנו מוצדקת, דאע"ש במגננה והם יפסידו"

"כוחותינו במתקפה, נחסל את דאע"ש" (AP)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נשא הלילה (רביעי) הצהרה בבית הלבן ובה הכריז על הרחבת המערכה הצבאית נגד דאע"ש במזרח התיכון. הנשיא הגיש לאישור הקונגרס טיוטת מתווה לחימה חדש שיכלול, במקרה הצורך, גם הפעלה מוגבלת של כוחות קרקעיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אל תטעו, זו משימה מסובכת והיא תישאר מסובכת עוד זמן מה", אמר אובמה, "אך כוחותינו נמצאים במתקפה, דאע"ש נמצאים במגננה והם הולכים להפסיד. ביחד עם שותפותינו לקואליציה נחסל את ארגון המדינה האסלאמית".

תקיפה אווירית בסוריה (רויטרס)

"הטיוטה שהגשנו לא קוראת לפריסת כוחות קרקעיים בעירק ובסוריה", הדגיש הנשיא. "לא מדובר על אישור מלחמה קרקעית נוספת כמו אלו שהיו בעירק ובאפגניסטן. אני משוכנע שאסור לארצות הברית להיגרר שוב למלחמה קרקעית ממושכת במזרח התיכון - זה מנוגד לאינטרס שלנו וזה לא הכרחי על מנת להביס את דאע"ש".

עם זאת הדגיש אובמה כי מתווה הלחימה החדש מאפשר לארצות הברית את הגמישות הנדרשת להתמודד עם מצבים יוצאי דופן. "אם היינו מקבלים מידע על מפגש של מנהיגי דאע"ש ולאף אחד אחר לא הייתה יכולת להגיע אליהם, חשוב שתהיה לי האפשרות להורות לכוחות המיוחדים שלנו לבצע את המשימה".

"דאע"ש במגננה והם יפסידו" (טוויטר)

"המשימה שלנו תצליח"

"הצעת ההחלטה מגבילה את הפעולה הצבאית לשלוש שנים", הבהיר הנשיא. "ייתכן שהמשימה תושלם עוד קודם לכן וייתכן שיהיה צורך בפעולות נוספות". אובמה הדגיש כי במהלך ניסוח הטיוטה קיים התייעצויות עם גורמים רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, בניסיון לגבש הסכמה רחבה. "הקואליציה שלנו חזקה, המטרה מוצדקת והמשימה תצליח", סיכם.

במהלך היום תקפו כלי טיס של ארצות הברית וכוחות הקואליציה ארבעה יעדים של דאע"ש בסוריה ושישה יעדים נוספים בעירק. שתיים מהתקיפות בסוריה כוונו לעבר עמדות צבאיות של דאע"ש סמוך לעיירה קובאני.

דאע"ש נכשלו בכיבוש קובאני (AP)

"כוחות דאע"ש בעירק ובסוריה ספגו עד כה יותר מאלפיים תקיפות אוויריות", אמר אובמה. "אנו מגבילים את תנועתם, הורסים את עמדותיהם, משמידים את הטנקים ומחנות האימונים שלהם ומתמקדים גם בנפט שמממן את פעולותיהם. אנו מחסלים את מפקדיהם, מנהיגיהם ולוחמיהם".