האייתולה חמינאי: "נכה בפני התוקפנים באופן שלא ישכחו"

בעוד עיני העולם נשואות לז'נבה, שם מתחדשות שיחות הגרעין בין אירן לבין המעצמות בתקווה להגיע להסכם, משגר המנהיג העליון של אירן מסר תוקפני למדינות המערב. "לא ניסוג כהוא זה מזכויותינו הגרעיניות", אמר חמינאי בנאום בבסיס צבאי. "הצרפתים לא רק נכנעים לארצות הברית, אלא כורעים ברך בפני המשטר הישראלי", הוסיף

"נכה בפני התוקפנים". חמינאי (רויטרס)

שעות ספורות לפני חידוש שיחות הגרעין בז'נבה בין אירן לבין המעצמות, משגר המנהיג העליון של אירן איום לעבר ישראל ומדינות המערב. "נכה בפניהם של התוקפנים באופן כזה שלא ישכחו", אמר האייתולה עלי חמינאי, מבלי לנקוב בשמה של מדינה מסוימת, בנאום שנשא בבסיס צבאי במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפות לחדשות 2 בפייסבוק

"חברי צוות המשא ומתן הצרפתי לא נכנעים רק לארצות הברית, אלא כורעים ברך בפני המשטר הישראלי", המשיך חמינאי בטון התקיף. "אירן לא תיסוג כהוא זה מזכויותיה הגרעיניות".

לקראת הסכם? המו"מ מתחדש בז'נבה (רויטרס)

על רקע ההערכה כי הסכם בין אירן לבין שש המעצמות עשוי להיחתם כבר ב-24 השעות הקרובות, אמר חמינאי כי הוא אינו מתערב ישירות במשא ומתן המתנהל בז'נבה. עם זאת הדגיש חמינאי כי הציב "קווים אדומים" לנציגי אירן בשיחות.

נאומו של חמינאי נפתח דווקא במסר פייסני, כשאמר שאירן מעוניינת בכינון יחסי ידידות עם ארצות הברית. "אנחנו מעוניינים ביחסים טובים עם כל האומות, אפילו עם ארצות הברית", אמר. "איננו עוינים לאומה האמריקנית. הם כמו כל המדינות בעולם". המסר הפייסני של חמינאי נתקל בקריאות "מוות לאמריקה" מהקהל שנכח במקום.

אובמה: לא לסנקציות חדשות על אירן

לא לסנקציות חדשות על אירן. אובמה (AP)
הבוקר פורסם כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה יזם, ביחד עם מזכיר המדינה ג'ון קרי והיועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, פגישות אישיות עם סנטורים, וביקש מהם שלא לאשר סנקציות חדשות על אירן במהלך המו"מ.

הסנטור בוב קורקר סיפר כי אובמה ביקש מהסנטורים "למתן את הלחץ לתקופה קצרה". קורקר מאמין כי הסנאט האמריקני יענה לבקשת אובמה, ולא יקדם סנקציות נוספות לפחות עד סוף החודש. אולם סנטורים אחרים דווקא לא נענו לבקשות הנשיא אובמה. לפחות שישה סנטורים השיבו כי לא יהיו מוכנים לקבל כל עסקה עם אירן אשר לא תכלול פגיעה ביכולתה של אירן להתקדם לקראת הפצצה הגרעינית.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הביע הבוקר תקווה כי עוד השבוע יושג הסכם בין אירן למעצמות. "אנו מקווים כי המאמצים יוכתרו בהצלחה בדיונים שנפתחים היום בז'נבה", אמר לברוב במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ של ברזיל.