ארה"ב שוקלת להשמיד את הנשק הכימי הסורי בלב הים התיכון

לאחר שמספר מדינות דחו את הבקשה להשמיד בשטחן את מצבורי הנשק הכימי שיפונו מסוריה, ארה"ב בוחנת את האפשרות לנטרל את אלפי הטונות של הנשק בלב ים. מהלך שכזה בוצע בעבר, בין השאר על ידי ארה"ב, אך לא בהיקף גדול כל כך. אם הדבר ייצא לפועל, ייתכן והפיצוץ המבוקר יתקיים בים התיכון – כדי למנוע את ניוד הנשק המסוכן

מאגרי הנשק הכימי בסוריה, ארכיון (רויטרס)

ארצות הברית בוחנת אפשרות להשמיד את מצבורי הנשק הכימי שפונו מסוריה בלב ים, לאחר שמספר מדינות דחו את הבקשה להשמיד את הנשק בשטחן - כך מדווחת הבוקר (ד') סוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפות לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, המצטט מקור המקורב לארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי, דיפלומטים מערביים בוחנים בימים אלו האם ניתן יהיה להוציא לפועל את השמדת מאגרי הנשק על ספינה שתעגון בלב ים או לחלופין על אסדה המרוחקת מהחוף.

"הדבר היחידי שידוע כרגע זה שהאפשרות קיימת מבחינה טכנית, אבל דבר לא הוחלט", הבהיר גורם רשמי בארגון למניעת הפצת נשק כימי. הדיווח מגיע ארבעה ימים לאחר שאלבניה דחתה את בקשתה של ארצות הברית לבצע את השמדת הנשק הסורי בשטחה.

פקחי האו"ם בסוריה, ארכיון (רויטרס)

יפן וארה"ב ביצעו בעבר השמדת נשק בלב ים

לאחר ההצהרה של אלבניה, דחה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי את הדיווחים על ההחלטה שלא להשמיד את הנשק הכימי הסורי כלל. קרי אמר כי לארגון למניעת הפצת נשק כימי יש עד סוף השנה כדי לנקות את סוריה ממאגרי הנשק המסוכנים.

האפשרות של השמדת נשק כימי בים היא לא דבר חדש - יפן ביצעה אותו רק לפני מספר שנים יפן כשהשמידה מאות פצצות כימיות במתקן מרוחק מהחוף, וייתכן כי המהלך לא יהיה שונה בהרבה מהאופן שבו ארצות הברית השמידה חלק גדול ממאגרי הנשק הכימי שלה במהלך שנות ה-90.

אם אכן יוחלט על מהלך שכזה ייתכן והוא יבוצע במימי הים התיכון, כדי להימנע מהקשיים של ניוד הכמות הגדולה של הנשק הכימי לשטח מרוחק יותר - דבר שעלול לעורר את התנגדותם של מדינות האזור.

"הארגון לפירוק הנשק לא עומד בלוח הזמנים"

בחודש שעבר דווח כי הארגון לפירוק הנשק הכימי הפועל בסוריה לא עומד בלוח הזמנים שהוצב לו. בדוח שהציג הארגון בפני מועצת הביטחון של האו"ם צוין כי פקחי הארגון קיבלו גישה רק ל-21 מתוך 23 האתרים עליהם הצהיר השלטון הסורי בהם מוחזק נשק כימי.

בדוח, שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP, נכתב כי הפקחים לא הגיעו לשניים מהאתרים שעליהם הצהיר משטרו של אסד, זאת בשל "סכנות ביטחוניות". לדברי הארגון מדובר ככל הנראה בשני אתרים המצויים בשטח המוחזק על ידי כוחות המורדים או לחילופין בשטחים בהן מתקיימת לחימה ערה.