אובמה לסנאט: אל תאשרו סנקציות חדשות בזמן השיחות

לקראת חידוש המשא ומתן עם אירן, אובמה פנה לסנאטורים וביקש מהם שלא להוסיף סנקציות חדשות על אירן בזמן השיחות. "יש לי ביטחון שמשטר הסנצקיות לא יקרוס", הוסיף אובמה בנאום, ובבית הלבן הדגישו כי ההקלה בסנקציות "זמנית, מוגבלת והפיכה"

אובמה מבקש זמן להתקדמות עם אירן (AP, רויטרס)

ערב חידוש המשא ומתן בין המעצמות לאירן על נושא הגרעין, נשיא ארה"ב ברק אובמה מנסה להרגיע את הלחצים מבית. אובמה ביחד עם מזכיר המדינה ג'ון קרי והיועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, יזמו פגישות אישיות עם סנטורים נבחרים אשר עשויים ללחוץ להוספת עיצומים על אירן, וביקשו מהם שלא לאשר סנקציות חדשות בזמן השיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפות לחדשות 2 בפייסבוק

המתנגדים לשיחות עם אירן בתוך הסנאט האמריקני מגיעים משני צידי המפה הפוליטית. גם בקרב הרפובליקנים וגם בקרב הדמוקרטים, יש המאמינים כי סנקציות נוספות על אירן בזמן השיחות, יובילו לגמישות רבה יותר בעמדה האירנית.

הסנטור בוב קורקר סיפר כי אובמה ביקש מהסנטורים "למתן את הלחץ לתקופה קצרה". קורקר מאמין כי הסנאט האמריקני יענה לבקשת אובמה, ולא יקדם סנקציות נוספות לפחות עד סוף החודש. אולם סנטורים אחרים דווקא לא נענו לבקשות הנשיא אובמה. לפחות שישה סנטורים השיבו כי לא יהיו מוכנים לקבל כל עסקה עם אירן אשר לא תכלול פגיעה ביכולתה של אירן להתקדם לקראת הפצצה הגרעינית.

"אם נפחית את הסנקציות, אירן צריכה להפחית את יכולות הגרעין שלה", כתבו הסנאטורים המתנגדים, ובראשם המועמד לנשיאות לשעבר ג'ון מקיין. "אנחנו סקפטיים לגבי הרצינות של הממשל האירני בדיונים, ומדגישים כי חייבים להיות צעדים מהותיים שמעידים על כוונותיה של אירן".

"ההקלה בסנקציות מוגבלת והפיכה"

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, טען כי הוספת סנקציות עשויות להיות חלק מ"תגובה חזקה" לתרחיש בו אירן לא מסכימה להצעת המעצמות. עם זאת, הוסיף קרני, על המחוקקים לאפשר זמן לדיונים הדיפלומטיים. לדברי קרני, ההקלה הראשונית המוצעת היא "מוגבלת, זמנית והפיכה".

"יש לנו הזדמנות לעצור את התקדמות תכנית הגרעין האירנית ולהחזיר אותה אחורה, תוך כדי נסיון להגעה לפתרון מקיף", נאמר בהודעת הבית הלבן, שהזהיר כי ללא הסכם, אירן תמשיך בהעשרה ובהגדלת מאגר האורניום, בהתקנת צנטריפוגות חדשות ופיתוח הכוח באראק.

"יש לי ביטחון שהסנקציות לא יקרסו. חלק מהסיבה לכך היא שאיננו נוגעים בסנקציות החזקות ביותר - נפט, בנקים והשירותים הכלכליים, שפגעו בכלכלה האירנית. אנחנו רק מאפשרים להם גישה לחלק קטן מהנכסים שהוקפאו", אמר אובמה באירוע בחסות העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

אובמה הגדיר את משטר הסנקציות הנוכחי "החזק ביותר אי פעם". "בגלל שהסנקציות היו כל כך אפקטיביות, הצלחנו להחזיר את אירן לשולחן המשא ומתן". "אני לא יודע אם נהיה קרובים להסכם השבוע או בשבוע הבא, אבל מהות ההסכם תהיה עצירת התקדמות תכנית הגרעין".

לאחר עשור: בריטניה ואירן שבו לשוחח

לראשונה מזה עשר שנים, נשיא אירני וראש ממשלה בריטי שוחחו הלילה (ג') בטלפון. בשיחה שהתפתחה בין חסן רוחאני לדיוויד קמרון, דיברו השניים על המשא ומתן בנושא הגרעין ועל המצב בסוריה.

דובר משרד ראש הממשלה הבריטי סיפר כי בשיחה קמרון בירך את רוחאני על הצעדים שנקטה מדינתו מאז כניסתו לתפקיד. כמו כן, שני הצדדים הסכימו כי נעשתה התקדמות משמעותית בסבב השיחות הקודם בז'נבה. "חשוב לנצל את ההזדמנות של סבב השיחות הקרוב", אמר קמרון לרוחאני. את השיחה בין השניים, יזם קמרון כהכנה לקראת סבב השיחות. כך לפי הודעה שפרסם משרדו של ראש הממשלה הבריטי.